Dział: Metody pracy

.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Techniki plastyczne na katechezie

Sztuka jest bardzo ważna w życiu i rozwoju każdego dziecka. Uczniowie często sięgają do nieograniczonej fantazji, a wyobraźnia pokazuje ich uczucia i emocje. Stosowanie różnych technik plastycznych na katechezie z dziećmi wpływa na wzrost zainteresowania katechezą, co pobudza naszych uczniów do twórczej ekspresji oraz kreatywnego działania. 

Czytaj więcej

NAUKA PRZEZ DOŚWIADCZANIE

Nauka w szkole wymaga bardzo dużego zaangażowania ze strony wszystkich nauczycieli i pedagogów. Konieczne staje się podejmowanie działań, które mają na celu wspieranie rozwoju ucznia i organizowanie takich sytuacji szkolnych, które będą adekwatne do potrzeb i możliwości uczniów. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem staje się praca z wykorzystaniem eksperymentów oraz uczenie się przez doświadczenie.

Czytaj więcej

Terapeutyczne znaczenie śpiewu w katechezie

Niech wasze śpiewanie przekracza granice! Wiecie, że słowo Anioł oznacza posłany. Wy jesteście na swój sposób posłani, aby szerzyć Bożą radość i przez wasz śpiew ukazywać, że wiara jest mocniejsza niż wątpienie, że nadzieja jest silniejsza niż beznadziejność, że miłość jest mocniejsza niż śmierć.

(Święty Jan Paweł II, Spotkanie z Międzynarodową Federacją Pueri Cantores, Rzym 1993)

Czytaj więcej

Zestaw katechety, czyli Pismo Święte do użytku wewnętrznego

Śmiało można powiedzieć, że obecne, bardzo kryzysowe czasy negatywnie odbijają się nie tylko na sytuacji katechezy w szkołach, ale również na kondycji nas, katechetów. Co chwilę słyszymy o tym, że młodzież masowo wypisuje się z religii. Do tego dochodzą bardzo poważne sprawy i oskarżenia ludzi Kościoła dotyczące pedofilii i związanych z nią spraw sądowych, które niestety ciągną się latami.

Czytaj więcej

Leczenie słowem – wykorzystanie metod i elementów biblioterapii na katechezie

Na początku było Słowo i w końcu wraca ono do łask. Biblioterapia – leczenie słowem – staje się coraz bardziej popularna. Coraz częściej też w bibliotekach organizowane są warsztaty biblioterapeutyczne oraz powstają prace naukowe dotyczące tego zagadnienia. W dzisiejszych czasach nie tylko my, dorośli, ale i dzieci, muszą często dostosować się do trudnych zadań oraz szukać skutecznych sposobów radzenia sobie z nimi. Jednym z tych sposobów jest terapia przez literaturę, która uwrażliwia dziecko na dobro oraz piękno, daje wsparcie i umożliwia poznanie własnych motywów działania. Jako katecheci i wychowawcy chcemy, by każde dziecko czuło się bezpiecznie, było pozbawione wszelkich niepokojów i lęków.

Czytaj więcej

Aktywizujące metody pracy

Edukacja to złożony proces, którego głównym celem jest przekazanie uczniom określonych wiadomości i umiejętności. Żeby to jednak było możliwe, konieczne jest dobranie metod pracy adekwatnych do wiedzy i możliwości uczestników procesu edukacyjnego. Należy więc proponować takie aktywności, które nie tylko zainteresują uczniów, ale też sprawią, że lekcje będą przebiegały w prawdziwie twórczej i życzliwiej atmosferze. Tylko w takich warunkach nauczyciel ma możliwość aktywizowania młodych ludzi do pracy i nauki oraz zaspokajania ich potrzeby osiągnięcia sukcesu. Rolą nauczyciela jest więc szukanie interesujących, innowacyjnych rozwiązań i wdrażanie uczniów w świadomy proces dydaktyczny.

Czytaj więcej

Tutoring na katechezie

Jeśli ktoś chce nauczyć
Johna matematyki, musi
znać matematykę i Johna.
(staroangielskie przysłowie)

Czytaj więcej

Escape room na lekcji religii – dlaczego nie?

Escape room, nazywany inaczej pokojem zagadek, wywodzi się ze świata gier komputerowych, które zaczęły być popularne pod koniec II połowy XX w. w wydaniu rozrywki masowej w sieci.

Czytaj więcej

Gra dydaktyczna w katechezie na wybranych przykładach

Współczesna rzeczywistość szkolna wymaga od nauczyciela, także katechety, dużej kreatywności. Aby wyjść naprzeciw tym wymaganiom, stosuje się różne metody aktywizujące. 

Czytaj więcej