Rozruchy i przerywniki, które odmieniają lekcje

Metody pracy

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś(-łaś) się, jak sprawić, by Twoje lekcje były bardziej inspirujące i skuteczne? A może szukasz sposobu na to, by wzbudzić ciekawość uczniów i zwiększyć ich motywację do nauki? Rozruchy i przerywniki pozwolą Ci nauczać w sposób pełen radości i kreatywności, a czas spędzony z uczniami będzie źródłem energii napędzającej Cię do pracy, życia i rozwoju. Jesteś gotowy(-wa)?

Przerywniki i rozruchy śródlekcyjne 

mogą stać się kluczem do osiągnięcia najważniejszych pedagogicznych celów i pozytywnie wpływają na jakość nauczania oraz uczenia się. Niezależnie od tego, czy uczysz matematyki, języka angielskiego, plastyki albo jesteś wychowawcą przedszkola bądź dzieci w wieku wczesnoszkolnym, przerwy śródlekcyjne zrewolucjonizują Twój sposób prowadzenia zajęć. 

POLECAMY


Po co ruszać się na lekcjach?

Regularny wysiłek fizyczny w życiu każdego człowieka to konieczność. Wpływa pozytywnie na każdy aspekt zdrowia – wspomaga rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Naukowcy nie mają wątpliwości, że regularny ruch wpływa także na lepsze wyniki dziecka w szkole. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzieciom i młodzieży 60 minut wysiłku fizycznego o umiarkowanej lub dużej intensywności aerobowej dziennie1. Podczas zwyczajnych dni nauki szkolnej uczniowie mają okazję zadbać o ruch jedynie na lekcjach wychowania fizycznego, na dodatkowych zajęciach sportowych lub w swobodnych zabawach po lekcjach, jeśli mają na nie czas. Nadmiar obowiązków i oczekiwań wypiera naturalną potrzebę ruchu, tak bardzo potrzebną mózgowi.

Jednocześnie szkoła stawia przed sobą wiele zadań dydaktyczno-wychowawczych, wśród których aktywność fizyczna powinna być traktowana jako jeden z podstawowych czynników wpływających na dynamikę rozwoju ucznia, niwelujących ujemne wpływy przeciążenia szkolnego. 

Często zapominamy o tym, że mózg ucznia zmuszany jest do dużego wysiłku intelektualnego nie tylko na naszej lekcji. Z tego powodu często dające się zauważyć znużenie i zmęczenie ucznia nie musi oznaczać, ż...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy