Katecheza
 

Praktyczne czasopismo dla katechetów, wychowawców katolickich i duszpasterzy

Katecheza to jedyne na rynku czasopismo będące realnym wsparciem dla katechetów w nauczaniu dzieci, młodzieży i dorosłych zgodnie z podstawą programową oraz doktryną nauczania katolickiego. Dwumiesięcznik zawiera wiele ciekawych tematów z obszaru religii katolickiej, artykuły i komentarze duchownych i katechetów, scenariusze i konspekty lekcji oraz wiele praktycznych narzędzi i wskazówek, które pomogą uatrakcyjnić katechezę.
6 numerów w roku
40 stron
 
Konspekty zajęć
Grafiki do wykorzystania na lekcji

Poznaj naszych autorów

  • ks. Marek Dziewiecki – kapłan diecezji radomskiej, doktor psychologii, dyrektor telefonu zaufania - „Linia Braterskich Serc”, rekolekcjonista, ekspert Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy KEP, autor ponad siedemdziesięciu książek z zakresu małżeństwa i rodziny, wychowania, komunikacji międzyludzkiej, a także profilaktyki i terapii uzależnień.
  • Anna Kasperek – z wykształcenia teolog i pedagog (specjalizacje: terapia pedagogiczna i edukacja mobilna w kulturze cyfrowej), z pasji katechetka. Pracuje z dziećmi i młodzieżą. Interesuje się wykorzystywaniem nowych technologii w edukacji. Ewangelizuje w sieci, prowadzi fanpage na Facebooku, bloga i kanał na YouTubie o nazwie W Bożej Obecności.
  • Aleksandra Białas - mgr teologii. Ukończyła specjalizację katechetyczno-pedagogiczną na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Studentka studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi, kierunek „terapia pedagogiczna z elementami logopedii”, oraz z zakresu surdopedagogiki w Koninie. Nauczycielka katechetka, obecnie w szkole podstawowej. Nauczyciel dyplomowany z trzydziestotrzyletnim stażem pracy.
  • o. Jakub Szelka SJ – katecheta w 2 Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Gdyni, duszpasterz młodzieży. Absolwent PWTW Collegium Bobolanum w Warszawie, autor blogów: "Młodzi są..." oraz "(Nie)zwyczajna katecheza". Jego hobby to literatura oraz góry i długie wędrówki. Obecnie mieszka i pracuje w Gdyni.
  • Elżbieta Sakowska - nauczyciel matematyki i religii w szkole podstawowej w Warszawie, pedagog, ukończyła studia doktoranckie na kierunku katechetyka na UKSW.
  • Agnieszka Śledziejowska - katechetka z 13-letnim stażem. Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Teologicznym, kierunek teologia. Pracuje w Szkole Podstawowej w Kaczkowie z siedzibą w Rojęczynie oraz w Szkole Podstawowej w Sierakowie. Stworzyła stronę internetową http://kreatywnakatechetka.cba.pl/, na której dzieli się doświadczeniem i wiedzą w zakresie użycia różnych narzędzi TIK w katechezie.
  • Anna Klose-Haratyk - ukończyła studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Teologicznym. Prowadzi katechezę w Przedszkolu Publicznym nr 1 im. Gromadki Misia Uszatka i w Szkole Podstawowej nr 3 im. Ziemi Radlińskiej w Radlinie.
  • Barbara Chyłka - była nauczycielka gimnazjum i dyrektorka szkoły podstawowej, gdzie uczyła religii, języka niemieckiego i historii. Obecnie trenerka, edukatorka prowadząca liczne formy doskonalenia nauczycieli; członkini nieformalnej grupy Superbelfrzy RP; doradczyni ds. dwujęzyczności i języka niemieckiego w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu; kierownik wolontariatu i fundraiserka, realizująca projekty edukacyjne w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie.
  • Andrzej Bartkowski - nauczyciel religii i tutor w jednej z poznańskich szkół społecznych.
  • ks. Łukasz Pasuto - katecheta w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach, pełni funkcję Krajowego Duszpasterza Osób Niesłyszących, prowadzi kursy języka migowego dla katechetów oraz duszpasterzy. Jest absolwentem Szkoły Formatora przy Akademii Pedagogicznej IGNATIANUM w Krakowie.
  • s. Emmanuela Tomczak - nazaretanka. Z wykształcenia magister teologii o specjalności katechetycznej. Uczy katechezy od 1994r. na różnych poziomach nauczania. Obecnie pracuje w szkole podstawowej w klasach 1-6 oraz w przedszkolu. Jest zaangażowana w Duszpasterstwo Młodzieży Nazaretańskiej i spotkania dla rodzin w Stowarzyszeniu Najświętszej Rodziny. Prowadzi bloga "EmKatecheza" w serwisie katechetycznym NATAN. Jest pasjonatką pracy z dziećmi oraz zatrzymywania piękna świata w kadrze.
  • Małgorzata Kozioł - autorka strony http://katechezawizualna.pl/ poświęconej stosowaniu myślenia wizualnego w nauczaniu katechezy.

 

Stałe działy

TEMAT NUMERU

 
Artykuły zawierające rozważania na temat duchowości, relacji międzyludzkich, zasad moralnych i bieżących wydarzeń z życia Kościoła i świata.

Rozmowa

 
Spotkania z różnymi ludźmi z chrześcijańskiego świata, ciekawe wywiady dotyczące wiary, Kościoła, relacji, rodziny.

Z praktyki katechety

 
Wskazówki i komentarze jak rozmawiać z uczniami na kontrowersyjne tematy, jak odpowiadać na ich pytania i uczyć reagować na bieżące sytuacje i wydarzenia.

Metody pracy

 
Propozycje wykorzystania na katechezie różnych metod pedagogicznych.

Nowoczesne metody nauczania

 
Nowatorskie podejście do lekcji religii z wykorzystaniem aplikacji, vlogów, portali społecznościowych, narzędzi technologicznych.

Zajęcia z pomysłem

 
Wskazówki, inspiracje i konspekty, karty pracy i gotowe materiały do zajęć, dzięki którym katecheza może zostać przeprowadzona w nieszablonowy sposób.

Rozwój osobisty

 
Artykuły dotyczące formacji i rozwoju w wymiarze duchowym, eklezjalnym, teologiczno-doktrynalnym oraz katechetyczno-pedagogicznym.

Katecheza rysunkowa

 
Grafiki i szablony do wykorzystania na katechezie.

W najnowszym numerze

TEMAT NUMERU

  • Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...
    Anna Kasperek

Z PRAKTYKI KATECHETY

  • Jak rozmawiać z uczniem, który chodzi na religię z przymusu?
    ks. Adam Słota

ZAJĘCIA Z POMYSŁEM

  • Wielki Post – szansa, żeby być bliżej Jezusa
    Anna Kasperek

METODY PRACY

  • Generacja Z i jej podejście do szkoły, pracy, zdrowia psychicznego
    Marta Nowakowska
 
 
Katecheza