Dział: Z praktyki katechety

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Barbie na lekcjach religii

Barbie – film, który ostatnio był bardzo popularny. Wcale się nie dziwię. Wszak Barbie to najbardziej znana lalka, a razem z nią Ken. W czasie wakacji poszłam do kina, żeby ten film obejrzeć, i powiem szczerze – nie spodziewałam się w nim aż tylu połączeń w kontekście wiary, które można wykorzystać na lekcjach religii. Na grafikach jest więcej propozycji, w artykule rozwinę tylko niektóre z nich.

Czytaj więcej

Od Maryi uczymy się pokory życia i codziennego FIAT

Każdy z nas ma plany na lepszą przyszłość i pragnie szczęścia. Często jednak życie weryfikuje nasze wyobrażenia, pragnienia i marzenia. Często nas rozczarowuje. Nie zawsze jest tak, jak byśmy tego chcieli. Jesteśmy zmęczeni brakiem miłości i poczucia bezpieczeństwa, własnymi słabościami i lękami. Dlatego poszukujemy jakiejś cudownej recepty na życie. Bywa też, że nasze dążenie do tego zdaje się nieosiągalnym wyzwaniem. Czasem ciężkie doświadczenia stawiają nas na skraju rozpaczy. Wtedy pytamy o sens, poszukujemy odpowiedzi, jak odmienić nasze życie, jaką drogę wybrać...

Czytaj więcej

Na Boga nigdy nie jest za późno

Droga stawania się chrześcijaninem w dorosłym życiu jest nieco inna niż ta, którą przechodzimy od wieku dziecięcego. W starożytnym Kościele, kiedy człowiek chciał zostać chrześcijaninem, musiał przejść drogę formacji do chrześcijaństwa zwaną „katechumenatem”.

Czytaj więcej

Niebo dla wszystkich – i Ty możesz zostać świętym

„Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 15)

Wśród nas żyją osoby pobożne, uczynne, modlące się codziennie, szanujące bliźnich i Pana Boga, wytrwałe w tym, co dobre. To ludzie, którzy tak bardzo ukochali Boga, że wszystko, co robią w swoim życiu, robią z miłości do Niego. Nie o wszystkich takich osobach się dowiadujemy, jednak niektóre z nich stają się znane ze swojej wiary i Kościół ogłasza je świętymi. Wielu świętych zostaje patronami, czyli szczególnymi opiekunami określonej grupy ludzi i wzorem do naśladowania. Święci pomagają nam w konkretnych problemach, najczęściej w sprawach, w których sami byli silni duchowo. 

Czytaj więcej

Religia, etyka, a może… NIC

W ciągu ostatnich lat można zaobserwować spadek liczby osób uczęszczających na lekcje religii. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Coraz częściej młodzi ludzie mierzą się z wyborem zajęć. Religia, etyka, a może NIC.

Czytaj więcej

Szturm do nieba, czyli 55 otwartych furtek

Maj poświęcony jest w szczególny sposób Matce Bożej. Jest to miesiąc nabożeństw, podczas których rozbrzmiewa w kościołach, przy kapliczkach czy figurach przydrożnych Litania do Najświętszej Maryi Panny, nazywana popularnie Litanią Loretańską.

Czytaj więcej

Jak wychowywać młodego człowieka w rodzinie chrześcijańskiej? – wskazania praktyczne

„Zadanie wychowawcze rodziców nabiera godności i charakteru powołania, stając się prawdziwą i w ścisłym sensie «posługą» Kościoła w dziele budowania jego członków”. Bóg czyni z rodziców swoich współpracowników nie tylko w zakresie prokreacji, ale również czyni ich odpowiedzialnymi za kształt życia powierzonej im istoty.

Czytaj więcej

Metody skutecznego uczenia się na lekcjach religii – #1 metoda nauczyciela

Metody skutecznego uczenia się to temat, którego raczej nie poznajemy ani w szkole, ani nawet kończąc studia z zakresu pedagogiki. Znajomość tego, jak się uczyć, jest bardzo ważna, choćby dlatego, że uczymy się przez całe życie – nawet wtedy, kiedy zakończyliśmy już edukację formalną.

Czytaj więcej

Sakrament Bierzmowania – co mówi o nim historia?

Nazwa „bierzmowanie” powstała od staropolskiego słowa „bierzmo”, co oznaczało belkę podtrzymującą drewniany pułap domu, strop. Bierzmowanie jest to zatem podtrzymywanie, umacnianie wiary.

Czytaj więcej

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu?

Wraz z intensyfikacją rytmu pracy i życia we współczesnym społeczeństwie rosną wymagania wobec pracowników, którzy muszą nadążać za nowinkami technologicznymi, wytrzymać walkę konkurencyjną, dostosować się do tempa pracy i zmian. Nic więc dziwnego, że osoby pracujące zaczynają odczuwać napięcie i zmęczenie, wyczerpują się ich zasoby fizyczne i emocjonalne, a w dłuższej perspektywie pojawia się zagrożenie wypaleniem zawodowym. Wskazana sytuacja dotyczy również sektora edukacji, a my nauczyciele jesteśmy w grupie z dużym ryzykiem.

Czytaj więcej