Dział: Z praktyki katechety

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak rozmawiać z uczniem, który chodzi na religię z przymusu?

Katecheci spotykają się czasami z uczniami, którzy dają mocne sygnały „bycia przymuszanym” do uczestnictwa w zajęciach z religii. Powodów takich sygnałów może być wiele, zależnych zarówno od wieku, jak i od charakteru ucznia, poglądów politycznych, sytuacji rodzinnej oraz wielu, wielu innych czynników.

Czytaj więcej

Barbie na lekcjach religii

Barbie – film, który ostatnio był bardzo popularny. Wcale się nie dziwię. Wszak Barbie to najbardziej znana lalka, a razem z nią Ken. W czasie wakacji poszłam do kina, żeby ten film obejrzeć, i powiem szczerze – nie spodziewałam się w nim aż tylu połączeń w kontekście wiary, które można wykorzystać na lekcjach religii. Na grafikach jest więcej propozycji, w artykule rozwinę tylko niektóre z nich.

Czytaj więcej

Od Maryi uczymy się pokory życia i codziennego FIAT

Każdy z nas ma plany na lepszą przyszłość i pragnie szczęścia. Często jednak życie weryfikuje nasze wyobrażenia, pragnienia i marzenia. Często nas rozczarowuje. Nie zawsze jest tak, jak byśmy tego chcieli. Jesteśmy zmęczeni brakiem miłości i poczucia bezpieczeństwa, własnymi słabościami i lękami. Dlatego poszukujemy jakiejś cudownej recepty na życie. Bywa też, że nasze dążenie do tego zdaje się nieosiągalnym wyzwaniem. Czasem ciężkie doświadczenia stawiają nas na skraju rozpaczy. Wtedy pytamy o sens, poszukujemy odpowiedzi, jak odmienić nasze życie, jaką drogę wybrać...

Czytaj więcej

Na Boga nigdy nie jest za późno

Droga stawania się chrześcijaninem w dorosłym życiu jest nieco inna niż ta, którą przechodzimy od wieku dziecięcego. W starożytnym Kościele, kiedy człowiek chciał zostać chrześcijaninem, musiał przejść drogę formacji do chrześcijaństwa zwaną „katechumenatem”.

Czytaj więcej

Niebo dla wszystkich – i Ty możesz zostać świętym

„Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 15)

Wśród nas żyją osoby pobożne, uczynne, modlące się codziennie, szanujące bliźnich i Pana Boga, wytrwałe w tym, co dobre. To ludzie, którzy tak bardzo ukochali Boga, że wszystko, co robią w swoim życiu, robią z miłości do Niego. Nie o wszystkich takich osobach się dowiadujemy, jednak niektóre z nich stają się znane ze swojej wiary i Kościół ogłasza je świętymi. Wielu świętych zostaje patronami, czyli szczególnymi opiekunami określonej grupy ludzi i wzorem do naśladowania. Święci pomagają nam w konkretnych problemach, najczęściej w sprawach, w których sami byli silni duchowo. 

Czytaj więcej

Religia, etyka, a może… NIC

W ciągu ostatnich lat można zaobserwować spadek liczby osób uczęszczających na lekcje religii. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Coraz częściej młodzi ludzie mierzą się z wyborem zajęć. Religia, etyka, a może NIC.

Czytaj więcej

Szturm do nieba, czyli 55 otwartych furtek

Maj poświęcony jest w szczególny sposób Matce Bożej. Jest to miesiąc nabożeństw, podczas których rozbrzmiewa w kościołach, przy kapliczkach czy figurach przydrożnych Litania do Najświętszej Maryi Panny, nazywana popularnie Litanią Loretańską.

Czytaj więcej

Jak wychowywać młodego człowieka w rodzinie chrześcijańskiej? – wskazania praktyczne

„Zadanie wychowawcze rodziców nabiera godności i charakteru powołania, stając się prawdziwą i w ścisłym sensie «posługą» Kościoła w dziele budowania jego członków”. Bóg czyni z rodziców swoich współpracowników nie tylko w zakresie prokreacji, ale również czyni ich odpowiedzialnymi za kształt życia powierzonej im istoty.

Czytaj więcej

Metody skutecznego uczenia się na lekcjach religii – #1 metoda nauczyciela

Metody skutecznego uczenia się to temat, którego raczej nie poznajemy ani w szkole, ani nawet kończąc studia z zakresu pedagogiki. Znajomość tego, jak się uczyć, jest bardzo ważna, choćby dlatego, że uczymy się przez całe życie – nawet wtedy, kiedy zakończyliśmy już edukację formalną.

Czytaj więcej

Sakrament Bierzmowania – co mówi o nim historia?

Nazwa „bierzmowanie” powstała od staropolskiego słowa „bierzmo”, co oznaczało belkę podtrzymującą drewniany pułap domu, strop. Bierzmowanie jest to zatem podtrzymywanie, umacnianie wiary.

Czytaj więcej