Metody skutecznego uczenia się na lekcjach religii – #1 metoda nauczyciela

Z praktyki katechety

Metody skutecznego uczenia się to temat, którego raczej nie poznajemy ani w szkole, ani nawet kończąc studia z zakresu pedagogiki. Znajomość tego, jak się uczyć, jest bardzo ważna, choćby dlatego, że uczymy się przez całe życie – nawet wtedy, kiedy zakończyliśmy już edukację formalną.

Zapraszamy również do przeczytania innego artykułu: Młodzież, która odchodzi od Boga

POLECAMY

W  związku z tym, że poza wykształceniem teologicznym mam jeszcze pełne wykształcenie pedagogiczne – jest to zdecydowanie „mój temat”. To zagadnienie, które mnie bardzo zainteresowało za sprawą mojej pani dyrektor, która zaproponowała mi poprowadzenie takich zajęć dla konkretnych klas. Bardzo pomogła mi w tym zakresie książka Radka Kotarskiego Włam się do mózgu, na której podstawie stworzyłam autorski program zajęć Metody skutecznego uczenia się, który jest używany w naszej szkole. 

Przedstawiłam metody praktyczne, które sprawdzają się w przyswajaniu wiedzy, a co ważne – są po­­­twierdzone przez różne badania na­­ukowe. W tej serii artykułów będę korzystać z powyższej pozycji. Uważam, że powinien ją przeczytać każdy nauczyciel i wprowadzać ją na swoich lekcjach, tak jak robię to ja w ramach lekcji religii. Dlaczego warto podej...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy