Autor: Anna Kasperek

Z wykształcenia teolog i pedagog (specjalizacje: terapia pedagogiczna i edukacja mobilna w kulturze cyfrowej), z pasji katechetka. Pracuje z dziećmi i młodzieżą. Interesuje się wykorzystywaniem nowych technologii w edukacji. Ewangelizuje w sieci, prowadzi fanpage na Facebooku, bloga i kanał na YouTubie o nazwie W Bożej Opatrzności.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Barbie na lekcjach religii

Barbie – film, który ostatnio był bardzo popularny. Wcale się nie dziwię. Wszak Barbie to najbardziej znana lalka, a razem z nią Ken. W czasie wakacji poszłam do kina, żeby ten film obejrzeć, i powiem szczerze – nie spodziewałam się w nim aż tylu połączeń w kontekście wiary, które można wykorzystać na lekcjach religii. Na grafikach jest więcej propozycji, w artykule rozwinę tylko niektóre z nich.

Czytaj więcej

Jak być zmotywowanym nauczycielem religii?

Rozmawiamy z Kingą Grom – coachem chrześcijańskim, autorką kanału Wdzięczne Serce, która w ostatnim czasie prowadziła prelekcję Jak (się) motywować? dla nauczycieli religii w Archidiecezji Gdańskiej

Czytaj więcej

Metody skutecznego uczenia się na lekcjach religii – #1 metoda nauczyciela

Metody skutecznego uczenia się to temat, którego raczej nie poznajemy ani w szkole, ani nawet kończąc studia z zakresu pedagogiki. Znajomość tego, jak się uczyć, jest bardzo ważna, choćby dlatego, że uczymy się przez całe życie – nawet wtedy, kiedy zakończyliśmy już edukację formalną.

Czytaj więcej

Pracownia dobra. Przestrzeń tworzenia pozytywnych relacji

W poprzednich numerach „Katechezy” wspominałam o działaniach na rzecz tworzonej Pracowni Dobra. Pracowni zaplanowanej jako przestrzeń do tworzenia dobrych relacji. Dziś mogę powiedzieć, że JEST! A jak to było?

Czytaj więcej

Jak być bliżej ucznia?

Jezus spędzał czas ze swoimi uczniami, budował z nimi relacje, żył ich problemami, troszczył się o nich. Ważną częścią naszego bycia w szkole jako nauczycieli religii jest budowanie relacji – ze wszystkimi. Z uczniami, rodzicami, innymi nauczycielami czy pracownikami niepedagogicznymi. Trzeba zacząć od ludzkiej strony, pokazać „ludzką twarz”. Być człowiekiem. Być z ludźmi, towarzyszyć. Czasami po prostu wysłuchać. Na ogół, jeśli budujemy pozytywne relacje w szkole, ludzie nabierają do nas zaufania, proszą o modlitwę. W niniejszym artykule spróbuję odpowiedzieć na pytanie: jak być bliżej ucznia?

Czytaj więcej

Bierzmowanie – wybór wiary

Rozmowa z Panią Katarzyną Grzegorzewską, katechetką z diecezji łowickiej, oraz z siostrą Alicją Świerczek, Apostolinką, które działają w zespole przygotowującym młodzież do bierzmowania

Czytaj więcej