Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z praktyki katechety

23 marca 2023

NR 20 (Marzec 2023)

Sakrament Bierzmowania – co mówi o nim historia?

0 134

Nazwa „bierzmowanie” powstała od staropolskiego słowa „bierzmo”, co oznaczało belkę podtrzymującą drewniany pułap domu, strop. Bierzmowanie jest to zatem podtrzymywanie, umacnianie wiary.

Bierzmowanie – jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Zgodnie z tradycją chrześcijańską bierzmowanie uważane jest za drugi po chrzcie sakrament inicjacji chrześcijańskiej. Przez Katechizm Kościoła Katolickiego jest zaliczane do pierwszej z trzech grup siedmiu sakramentów – „sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego”. Jego istotą jest przekazanie wiernym „znamienia daru Ducha Świętego” i umocnienie ich wiary. Jednoczy ściślej z Jezusem Chrystusem. W Kościele rzymskokatolickim bierzmowanie jest udzielane kandydatom w wieku między 14. a 18. rokiem życia, a więc już po przyjęciu I Komunii Świętej. Sakrament bierzmowania przyjmuje się tylko jeden raz w życiu.

POLECAMY

Pierwsze bierzmowanie w historii Kościoła miało miejsce w dzień Pięćdziesiątnicy (por. Dzieje Apostolskie). Apostołowie przeżyli wtedy coś bardzo wyjątkowego. Zostali wówczas umocnieni przez Ducha Świętego. Przestali się wreszcie bać.

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy