Dział: Otwarty dostęp

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kompleksowe usługi pogrzebowe

W trudnym okresie żałoby organizacja pogrzebu może być przytłaczającym zadaniem. W takich sytuacjach warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy oferują wsparcie na każdym etapie procesu. Co mogą zaoferować profesjonalne zakłady pogrzebowe?

Czytaj więcej

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, liczby godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel. Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czytaj więcej

Świętość, czyli najpiękniejsza normalność

Najbardziej dojrzały jest ten człowiek, który staje się kimś coraz bardziej podobnym do Boga. Nikt z nas nie został bowiem stworzony na swoje własne podobieństwo czy na podobieństwo innych ludzi, lecz na podobieństwo Stwórcy. Dobrze zrozumiał to św. Paweł, gdy napisał: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” (Ga 2,20). Świętość to wchodzenie na drogę rozwoju bez końca, gdyż w żadnej fazie życia nie jesteśmy aż tak bardzo podobni do Boga, żebyśmy nie mogli stawać się jeszcze bardziej do Niego podobnymi w miłości, mądrości, wolności i radości dzieci Bożych.

Czytaj więcej

Jak być zmotywowanym nauczycielem religii?

Rozmawiamy z Kingą Grom – coachem chrześcijańskim, autorką kanału Wdzięczne Serce, która w ostatnim czasie prowadziła prelekcję Jak (się) motywować? dla nauczycieli religii w Archidiecezji Gdańskiej

Czytaj więcej

Religia, etyka, a może… NIC

W ciągu ostatnich lat można zaobserwować spadek liczby osób uczęszczających na lekcje religii. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Coraz częściej młodzi ludzie mierzą się z wyborem zajęć. Religia, etyka, a może NIC.

Czytaj więcej

Rodzina w kryzysie

Katecheci powinni ukazywać młodzieży wyjątkowość sakramentalnego małżeństwa oraz kryteria szczęścia w rodzinie. Powinni też wyjaśniać, jakie są przyczyny i przejawy kryzysu w rodzinie oraz w jaki sposób krzywdzone osoby mają prawo się bronić. 

Czytaj więcej

Przygotowanie narzeczonych

W zamyśle Boga każde małżeństwo to wyjątkowa forma miłości, jaka może zaistnieć między mężczyzną a kobietą. Do tak wyjątkowej miłości nikt nie dorasta w sposób spontaniczny i bez pracy nad własnym charakterem.

Czytaj więcej

Jak tworzyć inspirujące kazania dla wiernych?

Kazanie to jedna z najważniejszych funkcji duchowieństwa w Kościele katolickim. To poprzez kazania księża przekazują wiernym Słowo Boże i pomagają im w zrozumieniu nauk Kościoła oraz ich zastosowaniu w życiu codziennym. Jednak przygotowanie kazania to nie lada wyzwanie dla każdego duchownego. Często zmagają się oni z brakiem czasu, inspiracji lub wiedzy na temat interpretacji Pisma Świętego. W takich sytuacjach pomocne okazują się materiały tworzone przez duchownych dla duchownych, takie jak te z portalu Pastoralis. Zastanawiasz się, jak napisać kazanie? Przeczytaj cały artykuł!

Czytaj więcej

Sakrament Bierzmowania – co mówi o nim historia?

Nazwa „bierzmowanie” powstała od staropolskiego słowa „bierzmo”, co oznaczało belkę podtrzymującą drewniany pułap domu, strop. Bierzmowanie jest to zatem podtrzymywanie, umacnianie wiary.

Czytaj więcej

Kompetencje katechety

Kompetentny katecheta to nauczyciel wiary, a jednocześnie to świadek Boga. Dobrym nauczycielem jest wtedy, gdy w pogłębiony sposób rozumie chrześcijaństwo i jego wyjątkowość na tle innych religii. Czytelnym świadkiem Boga jest wtedy, gdy dojrzale kocha.

Czytaj więcej

Sposoby na poprawę koncentracji uwagi uczniów

Uczenie się nowych rzeczy czy przyswajanie informacji to czynności, które wymagają umiejętności koncentracji uwagi. Skupienie się na danej czynności wbrew pozorom nie jest proste. Zależy od stopnia rozwoju dziecka oraz od indywidualnych predyspozycji.

Czytaj więcej