Sposoby na poprawę koncentracji uwagi uczniów

Rozwój osobisty katechety Otwarty dostęp

Uczenie się nowych rzeczy czy przyswajanie informacji to czynności, które wymagają umiejętności koncentracji uwagi. Skupienie się na danej czynności wbrew pozorom nie jest proste. Zależy od stopnia rozwoju dziecka oraz od indywidualnych predyspozycji.

Sukces ucznia nie zależy jedynie od jego zdolności i umiejętności, dużą rolę w osiąganiu satysfakcjonujących wyników w nauce ma koncentracja uwagi. To od niej zależy, jak rozwiną się nasze funkcje umysłowe kierujące procesem uczenia się i zachowaniem oraz czy w naszym umyśle, ciele i działaniu zagości harmonia czy też chaos. 

POLECAMY

Koncentracja u dzieci

Małym dzieciom bardzo trudno jest utrzymać koncentrację, wykazać się cierpliwością; zadanie, które zabiera do 30 minut, jest dla nich nie lada wyzwaniem. Troszkę starsze dzieci, rozpoczynające drugi etap nauki w szkole podstawowej, są już w stanie skupić się nawet do 60 minut na zadaniu bądź od­­rabianiu lekcji. W końcu szkoły podstawowej dziecko jest już w stanie osiągnąć nawet 90 minut skupienia poświęconego danemu za­­gadnieniu. 

Zakłócenia uwagi

Temat umiejętności skupienia uwagi jest niezwykle szeroki i zawiera w sobie zagadnienia związane nie tylko ze stanem skupienia się na danej czynności, ale także umiejętnością utrzymania tej uwagi. 
Są dwie grupy czynników, które mogą zakłócić uwagę. Po pierwsze to czynniki zewnętrzne, do których zaliczyć można przede wszystkim bodźce wzrokowe oraz takie jak hałas, bałagan czy niska temperatura otoczenia. Do czynników wewnętrznych zalicza się głównie niską motywację do pracy, ale też takie czynniki jak złe samopoczucie, choroba, zaburzenia psychiczne, brak snu, głód. 
Problem deficytu uwagi u dzieci i młodzieży jest obecnie bardzo powszechny i związany z realiami funkcjonowania we współczesnym świecie. Nadmiar bodźców, wszechobecne multimedia, tempo życia przyczyniają się negatywnie do umiejętności koncentracji uwagi. Ponadto tak powszechne w naszych czasach skupienie się na kilku czynnościach jednocześnie w rzeczywistości nie sprzyja żadnej z nich. Czytanie, słuchanie muzyki, przeglądanie internetu przy jednoczesnym przechodzeniu przez ruchliwą jezdnię nie stanowi odpowiednich warunków do rozwijania właściwej koncentracji i powoduje narażenie siebie i innych na niebezpieczne sytuacje.

Proces koncentracji uwagi

Proces koncentracji uwagi na konkretnej czynności czy zadaniu wymaga od dziec...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy