Autor: ks. Adam Słota

Pełni posługę w Chorzowie u św. Józefa. Pracował w szkole podstawowej, specjalnej, technikum oraz w szkole branżowej. Obecnie pracuje z dziećmi w przedszkolu i szkole podstawowej. Zajmuje się także osobami niesłyszącymi, Dziećmi Maryi, Oazą i katechezą dla dorosłych.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak rozmawiać z uczniem, który chodzi na religię z przymusu?

Katecheci spotykają się czasami z uczniami, którzy dają mocne sygnały „bycia przymuszanym” do uczestnictwa w zajęciach z religii. Powodów takich sygnałów może być wiele, zależnych zarówno od wieku, jak i od charakteru ucznia, poglądów politycznych, sytuacji rodzinnej oraz wielu, wielu innych czynników.

Czytaj więcej

Metoda „towarzysząca dziecku”, czyli o pracy z drugim człowiekiem na katechezie

Współczesny świat nabrał niesamowitego pędu, człowiek ciągle spieszy z różnymi obowiązkami, a hasło „nie mam czasu” weszło w ludzką krew bardzo mocno. Wysiłki prowadzone podczas katechezy szkolnej mają za zadanie przybliżyć człowieka do Boga przez podawanie różnych treści oraz materiałów, tłumaczenie Pisma Świętego, wpajanie zasad i wartości moralnych oraz wszelkie działania związane z przekazaniem istotnych treści wiary katolickiej. Problemem staje się fakt niskiej frekwencji w kościele podczas niedzielnych Eucharystii, traktowanie kościoła jako „firmy handlowo-usługowej”, w której „klient” musi otrzymać „sakrament”, często nie mając pojęcia, po co mu w ogóle sakramenty.

Czytaj więcej