Szturm do nieba, czyli 55 otwartych furtek

Z praktyki katechety

Maj poświęcony jest w szczególny sposób Matce Bożej. Jest to miesiąc nabożeństw, podczas których rozbrzmiewa w kościołach, przy kapliczkach czy figurach przydrożnych Litania do Najświętszej Maryi Panny, nazywana popularnie Litanią Loretańską.

Od początku istnienia Kościoła ważne miejsce zajmowała w nim Matka Boża – Maria z Nazaretu. Jej osoba była znana, szanowana, ceniona i czczona przez tych, którzy kochali Jej Syna – Jezusa Chrystusa. Czcili Ją za to, że przez swoje fiat mihi secundum verbum Tuum (niech mi się stanie według słowa Twego, Łk 1,38) wypowiedziane w czasie Zwiastowania, zgodziła się na Boży plan wobec siebie i całego świata. Ludzie przez wieki nadawali Jej różne „przydomki”. Wiele z tych imion nie przetrwało do dziś, ale wiele pozostało – „przechowanych” w różnych modlitwach zanoszonych przez Kościół do Jezusa za Jej wstawiennictwem.
W średniowieczu, kiedy Maryja zaczęła nabierać szczególnego znaczenia, zaczął pojawiać się również kult związany z Jej Osobą. Zaczęto komponować pobożne pieśni, pisać utwory ku czci Maryi i układać modlitwy. Zaczynają się także pojawiać katalogi imion Maryi, czyli Jej Imię powiązane z określającą Ją metaforą. Mają one formułę błagalną, ponieważ do każdego jest dołączone wezwanie „módl się za nami”. Jedną z modlitw poświęconych Maryi i zawierających mnóstwo Jej imion jest Litania Loretańska.

POLECAMY

Rys historyczny

Jej geneza jest trudna do ustalenia. Najprawdopodobniej pojawiła się w manuskrypcie paryskim z końca XII wieku, ale jej nazwa kieruje nas do Włoch. Dokładniej do miasta Loreto, gdzie znajduje się słynne sanktuarium maryjne. Według podań w XIII wieku do Loreto został przeniesiony przez anioły domek, w którym Maryja przyszła na świat i gdzie objawił jej się archanioł Gabriel. Okazało się, że legenda ta wc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy