Dział: Nowoczesne metody nauczania

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Uniwersalne projektowanie w edukacji

Przyjmuje się, że uniwersalnym projektowaniem w edukacji można określić taki zbiór zasad opracowywania programów nauczania czy scenariuszy zajęć, które stwarzają możliwość ich realizacji z uczniami bez względu na ich stan zdrowia, możliwości psychofizyczne, indywidualne potrzeby rozwojowe czy pochodzenie etniczne. Uniwersalne projektowanie w edukacji zapewnia sposób formułowania celów, doboru metod, materiałów i form oceniania, które mogą być zastosowane w odniesieniu do wszystkich uczniów. W założeniu uniwersalne projektowanie w edukacji wymusza elastyczne podejście podczas tworzenia zasobów dydaktycznych, aby możliwe było dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb.

Czytaj więcej

Czy Maryja miałaby konto na TikToku

Na pierwszy rzut oka możesz pomyśleć, że TikTok to miejsce zabawnych filmów, a nie promowania produktów i usług, czy po prostu do dzielenia się swoją codziennością i tworzenia społeczności. Jednak TikTok oferuje ogromny potencjał dotarcia do odbiorców w zabawny i kreatywny sposób. Użytkownicy TikToka są bardzo zaangażowani, uwielbiają udostępniać treści i otwierają aplikację wiele razy dziennie. Możesz więc pokazać swoją kreatywną stronę, dodać humoru do swoich postów i bardzo łatwo wstawić popularną w danym momencie muzykę.

Czytaj więcej

Narzędzia AI na katechezie – szansa czy zagrożenie?

AI (sztuczna inteligencja) jest stosunkowo nową dziedziną, która rozwija się bardzo szybko i znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach życia, w tym także w katechezie. Jednym z potencjalnych zastosowań AI w katechezie jest tworzenie interaktywnych narzędzi i aplikacji, które mogą pomóc uczniom lepiej zrozumieć i opanować treści katechetyczne.

Czytaj więcej

Tutoring w szkole – po co, jak i dla kogo?

Tutoring jest coraz częściej stosowaną w edukacji metodą indywidualnego nauczania i wychowania, która umożliwia odniesienie się do każdego ucznia z osobna, a tym samym wpływa na poprawę efektywności procesu edukacyjno-wychowawczego.

Czytaj więcej

Pomysły na ciekawą lekcję wychowawczą

W szkole istotna jest funkcja wychowawcy. Od niego w dużej mierze zależy, czy uczniowie będą się czuli bezpiecznie i swobodnie ze sobą, w jakim stopniu będą zmotywowani do nauki. Zbudować z grupy przypadkowo zebranych uczniów efektywny zespół klasowy nie jest łatwo.

Czytaj więcej

Laboratoria Przyszłości na religii

Czy słyszeliście Państwo o STEAM? Zapewniam – nie jest to sekta, choć brzmi nieco dziwnie. A może macie w szkole sprzęt z Programu Laboratoria Przyszłości, a brak Wam pomysłu, jak te narzędzia wykorzystać na swoich zajęciach? W tym artykule chciałabym uchylić rąbka tajemnicy i być może zainspirować, pokazać, że można spróbować pokonać strach przed wykorzystaniem technologii na własnych lekcjach.

Czytaj więcej

Mapuj swoje cele! Mind mapping w tworzeniu i planowaniu

Każdy ma marzenia. Mniejsza część z nas ma konkretne plany, a najmniej z nas ma dobrze sformułowane cele i konsekwentnie je osiąga. Jeśli należysz do tych, którzy nie wierzą w spełnienie noworocznych postanowień, a w fakty i swoją moc sprawczą, wiesz zapewne, że musisz nauczyć się dobrze planować. W przeciwnym razie będziesz częścią czyjegoś planu.

Czytaj więcej

Do tablicy proszę…

Tym słynnym nauczycielskim zdaniem chciałabym Państwa zaprosić do zapoznania się z przedstawioną przeze mnie w tym artykule wirtualną tablicą, którą można wykorzystać na swoich lekcjach religii. W dzisiejszym artykule chciałbym zaproponować kilka odsłon tej samej aplikacji, którą można wykorzystać tak online, jak i offline.

Czytaj więcej

Aplikacja BOOK CREATOR na lekcji religii

Każdy kiedyś marzył o napisaniu własnej książki, a tu właśnie nadarza się taka okazja. Book creator to kreatywne narzędzie, które może stać się pomocą w przygotowaniu kolejnych atrakcyjnych lekcji religii.

Czytaj więcej