Laboratoria Przyszłości na religii

Nowoczesne metody nauczania

Czy słyszeliście Państwo o STEAM? Zapewniam – nie jest to sekta, choć brzmi nieco dziwnie. A może macie w szkole sprzęt z Programu Laboratoria Przyszłości, a brak Wam pomysłu, jak te narzędzia wykorzystać na swoich zajęciach? W tym artykule chciałabym uchylić rąbka tajemnicy i być może zainspirować, pokazać, że można spróbować pokonać strach przed wykorzystaniem technologii na własnych lekcjach.

 

POLECAMY

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Sprawdź artykuł: Młodzież, która odchodzi od Boga

Czym są Laboratoria Przyszłości?

Jest to program edukacyjny realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Główną myślą tej inicjatywy jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób kreatywny, inspirujący oraz angażujący uczniów. Program powinien sprzyjać odkrywaniu talentów i rozwijaniu zainteresowań uczniów i uczennic.

Myślę, że zmiany w szkołach już nastąpiły, zwłaszcza po pandemii. Dzięki temu programowi szkoły będą miały dodatkowy sprzęt. Pojawia się jedynie pytanie, czy będzie on stał bezproduktywnie, czy też nauczyciele, w tym katecheci, będą używać go na swoich lekcjach.

Po co taki program?

Głównym celem prowadzonych działań w ramach LP jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM. W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe, dzięki któremu będzie można – poprzez eksperymentowanie – zdobywać praktyczne umiejętności. Wszelkie szczegóły można znaleźć pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/laboratoria

Minusem tego programu jest to, że jest skierowany przede wszystkim do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Szkoły ponadpodstawowe nie biorą w nim udziału. Szkoda, bo również tu STEAM znalazłby zastosowanie.

STEAM,

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy