Pedagogia Tolerancji. Podążając za Karolem Wojtyłą – od interaktywności do działalności

Nowoczesne metody nauczania

Pedagogia Tolerancji. Podążając za Karolem Wojtyłą to projekt, który był realizowany przez Instytut Nauk Teologicznych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Miał on za zadanie kształtować myślenie, postawy i zachowania dotyczące drugiego człowieka, które są oparte na poszanowaniu jego godności, bez wykluczania i dyskryminowania; kategoryzowania i wartościowania na lepszych lub gorszych, na naszych i obcych.
Twórcy projektu postawili sobie za cel pokazanie tolerancji jako postawy w duchu myślenia i pedagogii Karola Wojtyły. Projekt zakładał zapoznanie z nauczaniem Jana Pawła II skierowanego do młodych podczas Światowych Dni Młodzieży. Podstawową metodą, którą zastosowano w realizacji programu, była metoda nauczania refleksyjnego, która polega na poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: czym jest postawa tolerancji i jak ją praktykować na co dzień w XXI w., zwłaszcza w czasie, w którym dotknięci jesteśmy m.in. kryzysem uchodźczym spowodowanym wojną w Ukrainie oraz zakończeniem ponaddwuletniej izolacji związanej z pandemią COVID-19. 
Uczestnicy projektu mieli możliwość wzięcia udziału w kilku spotkaniach i dyskusjach na polskich uniwersytetach m.in. w Olsztynie, UMSC w Lublinie oraz na Wydziale Teologicznym w Opolu, który był głównym koordynatorem projektu. 

POLECAMY

Czym jest Pedagogia Tolerancji? 

Definicję można przeczytać na stronie projektu: Pedagogia Tolerancji oznacza proces formowania człowieka wewnętrznie silnego, świadomego wartości, na których buduje własną tożsamość, rozumiejącego inność w drugim człowieku. Realizuje się przede wszystkim w spotkaniu z drugim człowiekiem, zwłaszcza wtedy, gdy traktowany jest on osobowo, a nie przedmiotowo. Ważną rolę w procesie pedagogiczno-...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy