Pomysły na ciekawą lekcję wychowawczą

Nowoczesne metody nauczania

W szkole istotna jest funkcja wychowawcy. Od niego w dużej mierze zależy, czy uczniowie będą się czuli bezpiecznie i swobodnie ze sobą, w jakim stopniu będą zmotywowani do nauki. Zbudować z grupy przypadkowo zebranych uczniów efektywny zespół klasowy nie jest łatwo.

Kto pracuje w dobrym zespole, uczy się od in­nych uczestników, uczy się też lepiej, z większym zaangażowaniem i motywacją. Szybciej też potrafi wypracować poczucie własnej wartości – bez którego nie sposób być kreatywnym. Lekcje wychowawcze to szczególne wyzwanie dla nauczycieli. Nie wszyscy czujemy satysfakcję z ich prowadzenia. Czasem pozwalamy, by zdominowały je czynności porządkowo-administracyjne, czasem narzekamy na brak zaangażowania uczniów lub mamy poczucie braku kompetencji do podejmowania niektórych tematów. Jak jednak sprawić, aby lekcje były bardziej interesujące dla uczniów i jak obudzić w nich pasję?

POLECAMY

Małe dzieci lubią, gdy wiele się dzieje oraz gdy mogą poznawać nowe rzeczy. Szkoła często zapewnia im taką możliwość. Jednak nieraz schematyczne i szablonowe podejście do nauczania zabija w nich tę chęć odkrywania. Dlatego nauczyciele są szczególną grupą pracowników, od której wymaga się kreatywności i elastyczności.

Lekcje wychowawcze – jak je przygotować i co na nich robić?

POZNANIE UCZNIÓW
Celem pierwszych lekcji wychowawczych ma być przede wszystkim dobre wzajemne poznanie się uczniów i nauczyciela. To daje szansę na stworzenie zespołu, w którym szybciej będzie można ustalić listę wiążących norm grupowych, trafniej wybrać osoby reprezentujące klasę na forum szkoły i prędzej zbudować atmosferę zaufania, bez której nie ma mowy o otwartej komunikacji, niezbędnej podczas zajęć. 

INTEGRACJA I PRACA W GRUPIE 
Zajęcia powinny uwzględniać proces grupowy, który odbywa się w każdym zespole zadaniowym (a takim zespołem jest właśnie klasa). Należy je prow...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy