Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowoczesne metody nauczania

23 września 2022

NR 17 (Wrzesień 2022)

Aplikacja BOOK CREATOR na lekcji religii

0 8

Każdy kiedyś marzył o napisaniu własnej książki, a tu właśnie nadarza się taka okazja. Book creator to kreatywne narzędzie, które może stać się pomocą w przygotowaniu kolejnych atrakcyjnych lekcji religii.

Aplikacja BOOK CREATOR to narzędzie pozwalające na przygotowanie prostej cyfrowej książki, którą możemy udostępnić publicznie w aplikacji, osadzić na stronach WWW, a także przesłać uczniom, innym nauczycielom (np. w zespole przedmiotowym) oraz wykorzystać do współpracy z inną grupą (np. we wspólnym projekcie).

POLECAMY

Darmowe konto pozwala na posiadanie jednej aktywnej biblioteki, w której możemy stworzyć 40 książek. Można współpracować w czasie rzeczywistym nad treścią książki, niestety – w okresie próbnym tylko przez 14 dni. 

Aplikacja swoją prostotą i intuicyjnością zachęca do tworzenia np. przewodników po parafii, książek o postaciach biblijnych, świętych, sakramentach itp. 

W tej elektronicznej publikacji można pisać, rysować, wykorzystywać figury geometryczne, dymki, autokształty z aplikacji Autodraw, załączać nagrania samego głosu bezpośrednio ze strony, filmy, osadzać gry, nagrywać filmik bezpośrednio z komputera, co oczywiście wymaga wykorzystania kamery; a także tworzyć historię w formie komiksu. 

Można dodać też mapę bezpośrednio z Google Maps, aby np. wskazać miejsce, które chcemy pokazać, opisać lub w jakim planujemy umiejscowić klasę, która tę książeczkę tworzy. 

Aplikacja posiada również czytnik immersyjny. Takie rozwiązanie jest ułatwieniem zwłaszcza dla uczniów i uczennic z problemami edukacyjnymi. Posiadanie konta umożliwia stworzenie biblioteki dla swoich uczniów, a także pozwala udostępniać swoje książki konkretnej osobie lub grupie osób, z którymi realizujemy wspólne działania. Każdy nauczyciel ma dostęp do ich treści, może również kontrolować, jak przebiega praca nad danym tematem lub działaniami projektowymi. 

Każdą naszą książkę można opublikować w internecie lub „załadować” na komputer jako ebooka lub pdf, a ten ostatni plik możemy wydrukować. Wtedy książka może być zakończona elektronicznie lub stanowić otwarty projekt, który dokończymy „stacjonarnie” i zaprezentujemy w klasie. 

Praca z Book Creator rozwija wyobraźnię, uczy współpracy i kreatywności. Aplikacja działa w przeglądarce Chrome oraz Safari. Link do aplikacji: https://bookcreator.com/


Po przetłumaczeniu strony na język polski wyświetla się cel i zakres działania aplikacji. Znajduje się on w dolnej części strony startowej. Można także skorzystać z filmowego samouczka, pokazującego, jak stworzyć swoją pierwszą elektroniczną książeczkę.

 

Tak wygląda strona do rejestracji dla nauczycieli. Zapisujemy się do niej za pomocą adresu mailowego lub konta w Google, Microsoft.

 

Po kliknięciu aplikacja prosi o dostęp do niej.

 

Jest również możliwość, aby uczniowie mogli stworzyć swoje własne konta. Wystarczy kliknąć niebieski napis: SWITCH TO STUDENT i rejestracja odbywa się podobnie jak u nauczycieli. Oczywiście korzystamy z kont stworzonych w szkole.
 

 

Po zalogowaniu widzimy panel nauczyciela. Możemy stworzyć jedną bibliotekę LIBRARIES z 40 książeczkami. Każda następna jest już w wersji płatnej. Na zrzucie poniżej widać udostępnioną – tym razem dla mnie jako uczennicy – bibliotekę.

 

Klikając MY BOOKS pojawia się następujący panel z książeczkami o różnych wzorach i kształtach.

 

Można zmienić jeszcze na szablony (TEMPLATES), ale te są często zablokowane (ikona kłódki).

 

Pamiętajmy, aby kliknąć UNLOCK, używając do tego prawego przycisku myszki komputerowej.

 

Klikając + New Book możemy przystąpić od razu do tworzenia nowej książki. Oczywiście wybierając odpowiedni lub upatrzony przez nas wzór. 

 

Po wybraniu formatu przenosimy się na ekran. Każdą ze stron edytujemy, klikając żółty plus w prawym górnym rogu.

 

Zakładki z narzędziami znajdują się również obok siebie i różnią się w zależności od wybranego szablonu. Do wyboru są trzy różne wielkości i dwa rodzaje – wersja podstawowa i komiks. 
Po kliknięciu ikony „i” możemy wybrać tło strony w różnych kolorach i teksturach. W podstawowej wersji mamy tzw. Media, Shapes i MORE. Przy użyciu przycisku „+” będziemy wstawiać materiały, które wcześniej stworzyliśmy, a przyciskiem „i” formatujemy te treści i strony. 

W zakładce Media mamy do wyboru: 

 • Images – tutaj możemy pobrać z internetu obrazy, mapy, osadzić materiały oraz pobrać z dysku naszego komputera zdjęcia i pliki; 
 • Camera – pozwala wykonać selfie oraz zamieścić nagrany filmik z nami w roli głównej. Ta opcja przydaje się, jeśli nie chcemy zamieszczać filmiku np. z kanału YouTube; 
 • Pen – to narzędzie do wstawiania emotek lub stworzenia własnych rysunków. 

Do wyboru jest kilka rodzajów grubości długopisów;  

 • Text – pozwala na wstawianie komentarzy w postaci edytowalnego tekstu; 
 • Record – daje możliwość bezpośredniego nagrania samego głosu. 

Zakładka Shapes pozwala wstawić dostępne kształty, figury geometryczne, dymki komiksowe, linie i strzałki.


Jeśli wybierzemy wersję komiksu, pod przyciskiem RECORD pojawi się zakładka przydatna do tworzenia komiksów. 

 • Szablony stron podzielonych na okienka, 
 • dymki i chmurki do wstawienia tekstów, 
 • naklejki.

 

Po wybraniu opcji Text z zakładki Media wybieramy kolejno ikonę „i”, następnie dany tekst m...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Katecheza"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Dostęp do filmów szkoleniowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy