Autor: Andrzej Bartkowski

Aktywny nauczyciel, edukator, tutor i fotograf. Na co dzień pracuje w poznańskich szkołach podstawowych oraz prowadzi działalność fotograficzną. Jest absolwentem dziennikarstwa i studiów slawistycznych. Zainteresowania: edukacja, fotografia, video, sztuka, grafika, śpiew, podróże, jazda rowerem, religie.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Czy Maryja miałaby konto na TikToku

Na pierwszy rzut oka możesz pomyśleć, że TikTok to miejsce zabawnych filmów, a nie promowania produktów i usług, czy po prostu do dzielenia się swoją codziennością i tworzenia społeczności. Jednak TikTok oferuje ogromny potencjał dotarcia do odbiorców w zabawny i kreatywny sposób. Użytkownicy TikToka są bardzo zaangażowani, uwielbiają udostępniać treści i otwierają aplikację wiele razy dziennie. Możesz więc pokazać swoją kreatywną stronę, dodać humoru do swoich postów i bardzo łatwo wstawić popularną w danym momencie muzykę.

Czytaj więcej

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu?

Wraz z intensyfikacją rytmu pracy i życia we współczesnym społeczeństwie rosną wymagania wobec pracowników, którzy muszą nadążać za nowinkami technologicznymi, wytrzymać walkę konkurencyjną, dostosować się do tempa pracy i zmian. Nic więc dziwnego, że osoby pracujące zaczynają odczuwać napięcie i zmęczenie, wyczerpują się ich zasoby fizyczne i emocjonalne, a w dłuższej perspektywie pojawia się zagrożenie wypaleniem zawodowym. Wskazana sytuacja dotyczy również sektora edukacji, a my nauczyciele jesteśmy w grupie z dużym ryzykiem.

Czytaj więcej

Team building w klasie, czyli jak dobrze rozpocząć nowy rok szkolny

Kiedy Twoi uczniowie przygotowują się do powrotu do szkoły i rozpoczęcia nowego roku szkolnego, nadszedł czas, aby pomyśleć o kilku pierwszych zajęciach i zacząć przygotowywać się do startu. Szczególnie ważne jest to w przypadku rozpoczęcia zajęć z nową klasą. Pierwsze spotkanie może zadecydować o powodzeniu prowadzenia edukacji przez cały nadchodzący rok szkolny. To Twoja szansa na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia i ustalenie podstawowych zasad dotyczących oczekiwanego zachowania w klasie i integracji całej grupy.

Czytaj więcej

Feedback - egzotycznie brzmiące słowo, a może ważny element relacji?

Być może słyszałeś powiedzenie „słowa mają moc”. To trochę banalne, ale to zdanie brzmi prawdziwie, szczególnie w przypadku pozytywnych opinii i komplementów. Prawie każdy lubi być chwalony; zewnętrzne uznanie naszych osiągnięć może pomóc – podnieść naszą samoocenę i potwierdzić naszą wartość. Pozytywna informacja zwrotna dla uczniów jest również istotnym sposobem na zachętę do uczenia się i wzmacnianie pewności siebie.

Czytaj więcej

Fotografia i film – jak je wykorzystać na katechezie?

Codziennie biegniemy nie zwracając uwagi na to, co nasz otacza, nie zatrzymujemy chwil ani nie zapamiętujemy zbyt wiele z naszego dnia. Tracimy wiele momentów, w których Bóg chcę nam pokazać swoje piękno w stworzonym świecie. Nasi uczniowie potrzebują nauki obserwacji świata i szukania w nim Bożych znaków. A gdyby tak wykorzystać spojrzenie zza obiektywu? Jak za pomocą fotografii rozwijać w nich wrażliwość i relacje ze Stwórcą?

Czytaj więcej

Wizerunek nauczyciela w sieci

Postrzeganie zawodu nauczyciela podlega ciągłym zmianom. Nieraz słyszy się, że kiedyś ta profesja cieszyła się dużym poważaniem i oznaczała swego rodzaju prestiż. Obecne czasy, cyfryzacja, powszechność dostępu do Internetu i ogólnie pojęta globalizacja skłania nas do refleksji nad zastanym stanem postrzegania zawodu nauczyciela oraz tym, jak to postrzeganie zmieniać.

Czytaj więcej