Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia z pomysłem , Otwarty dostęp

8 czerwca 2022

NR 15 (Maj 2022)

Boże Ciało, czyli moje świadectwo wiary

0 176
Cel główny Uczeń potrafi wskazać, jakie korzyści płyną z dawania świadectwa wiary.
Cele 
szczegółowe
Uczeń:
 • zna historię ustanowienia Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa,
 • rozwija umiejętność analizy postaci i charakteryzowania jej.
Metody pracy
 • formularz: gwiazda,
 • rozmowa kierowana, burza mózgów,
 • praca w parach oraz grupach,
 • tworzenie reklamy
Metody pracy puste białe kartki A4, tablica szkolna / tablica Jamboard, zdjęcie chleba oraz świadectwa szkolnego, kartki A4 ze schematem gwiazdy

 

POLECAMY

Wprowadzenie

 1. Przywitanie i określenie, jakie są cele lekcji. Krótkie przypomnienie poprzednich zajęć. Chętni uczniowie omawiają najważniejsze zagadnienia.
 2. Zadajemy pierwsze pytanie otwierające: co to jest chleb? I rysujemy schematyczny bochenek chleba na tablicy. Możemy również wyświetlić zdjęcie wklejone pośrodku tablicy Jamboard.

Zadajemy drugie pytanie otwierające: co to jest świadectwo? I rysujemy schematyczny dokument na tablicy zaraz obok chleba. Możemy również wyświetlić zdjęcie wklejone pośrodku obok chleba na tablicy Jamboard. Uczniowie odpowiadają, jakie mają skojarzenia, a nauczyciel zapisuje je na tablicy szkolnej lub prezentuje na Jambord. 

W trakcie rozmowy kierowanej odwołujemy się do różnego rodzaju świadectw i znaczenia chleba jako symbolu religijnego. 

Rozwinięcie

 1. Przedstawiamy historię o ustanowieniu Bożego Ciała: 
   
„Inicjatorką ustanowienia święta Bożego Ciała była św. Julianna z Cornillon (1192–1258). Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała – czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień, postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa. W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna. Święcenia tego dnia jednak zaprzestano, ponieważ uznano wprowadzenie święta pod taką nazwą za wysoce niewłaściwe. Przełomem był rok 1264, kiedy to wydarzył się cud w miasteczku Bolsena. Podczas odprawiania mszy kapłan niechcący trącił kielich ręką tak, że wylało się wiele kropel krwi Chrystusa na korporał. Przerażony kapłan ujrzał, że krople wina zmieniły się w krople krwi. Zawiadomiony o tym cudzie papież, który przebywał wówczas w pobliskim mieście Orvieto, zabrał ten święty korporał. Z tego też powodu od czasu papieża Urbana VI uroczystość Bożego Ciała należy do głównych świąt w roku liturgicznym Kościoła (1389). W czasie procesji Bożego Ciała obnosi się ten korporał zamiast monstrancji” (http://brewiarz.pl/czytelnia/boze_cialo.php3).


Następnie przedstawiamy główne przesłanie tego Święta.
 

„Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest pu...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy