Team building w klasie, czyli jak dobrze rozpocząć nowy rok szkolny

Z praktyki katechety

Kiedy Twoi uczniowie przygotowują się do powrotu do szkoły i rozpoczęcia nowego roku szkolnego, nadszedł czas, aby pomyśleć o kilku pierwszych zajęciach i zacząć przygotowywać się do startu. Szczególnie ważne jest to w przypadku rozpoczęcia zajęć z nową klasą. Pierwsze spotkanie może zadecydować o powodzeniu prowadzenia edukacji przez cały nadchodzący rok szkolny. To Twoja szansa na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia i ustalenie podstawowych zasad dotyczących oczekiwanego zachowania w klasie i integracji całej grupy.

Na pierwszych lub drugich zajęciach zachęcaj uczniów do wzięcia udziału w dyskusji grupowej na temat tego, jak powinni się zachowywać, a następnie sporządź umowę w klasie. Warto postawić na to, aby rozpoznać zasoby uczniów, sprawdzić nie tyle ich wiedzę, ile możliwości komunikacyjne i zdolności interpersonalne. Bez względu na to, w jakim wieku są Twoi uczniowie, ważne jest, aby zacząć budować rutynę w klasie w pierwszych kilku tygodniach nauki. Rutyny tworzą znajomą, bezpieczną przestrzeń, czyli idealne środowisko do nauki. Młodsze dzieci potrzebują ściślejszej rutyny, jednak nawet młodzież może z niej skorzystać.

POLECAMY

Pomocne może okazać się rozpoczynanie zajęć według tego samego schematu. W ten sposób podopieczni będą wiedzieć, czego się spodziewać i czego się od nich oczekuje. Możesz poprosić uczniów, aby ustawili się w kolejce przed klasą i pozdrawiali się, jeden po drugim, gdy wchodzą. Często wybiera się różnorodne formy i każdy uczeń może zdecydować, na jakie powitanie ma dzisiaj ochotę. W tym celu można umieścić przy drzwiach klasy piktogramy, np. przybicie piątki lub żółwika, „taniec wygibaniec”, przytulenie lub coś niestandardowego – dajmy pole do popisu uczniom. Taka forma daje osobisty kontakt, ale także pozwala kontrolować, kiedy i jak wchodzą do sali. Nowe początki to także nowe wyzwania i ważne jest, aby Twoi uczniowie czuli, że uczą się czegoś istotnego i wartościowego. Uważaj na zbyt łatwe rozpoczynanie rzeczy i upewnij się, że masz wystarczająco dużo asów w...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy