Mapuj swoje cele! Mind mapping w tworzeniu i planowaniu

Nowoczesne metody nauczania

Każdy ma marzenia. Mniejsza część z nas ma konkretne plany, a najmniej z nas ma dobrze sformułowane cele i konsekwentnie je osiąga. Jeśli należysz do tych, którzy nie wierzą w spełnienie noworocznych postanowień, a w fakty i swoją moc sprawczą, wiesz zapewne, że musisz nauczyć się dobrze planować. W przeciwnym razie będziesz częścią czyjegoś planu.

Czym jest mind mapping?

Zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się w Twoim mózgu, kiedy smakujesz jabłko, słuchasz muzyki, uczysz się, oddajesz wspomnieniom lub myślisz o przyszłości? Odpowiedź może być prosta, ale jeśli wejdziemy głębiej, okazuje się, że każda z tych czynności to bardzo złożona materia. Praktycznie wszystko, co nas otacza: słowa, liczby, dźwięki, zapachy, dotyk, wywołuje reakcje w naszym mózgu. Każdy bit informacji, każde wrażenie, skojarzenie czy myśl to odrębna nitka, która łączy nasze neurony. Twój mózg ma własną bazę danych, która nie układa się linearnie, ale jest siatką, która bardziej przypomina mapę drogową.
Jak twierdzi Tony Buzan – autor koncepcji map myśli – mózg człowieka można porównać z gigantycznym biokomputerem. Miliony połączeń i węzłów tworzą pajęczynę, w którą zostają schwytane i skonsumowane wszystkie dane, z jakimi się spotykasz. I jeśli martwi Cię, że nadmiar informacji może szkodzić, wiedz, że nie da się przeładować tego systemu, gdyż jest nieskończenie pojemny. 
Bez względu na to, ile informacji już przyjąłeś i jak wiele połączeń (skojarzeń) między nimi powstało, Twój potencjał do tworzenia nowych schematów i kombinacji myśli jest nieograniczony. Im więcej informacji gromadzi Twój mózg, tym lepiej się między nimi poruszasz i tym efektywniejsze rozwiązania potencjalnych problemów jesteś w stanie wdrożyć. Dokładnie tak jak przy korzystaniu z mapy drogowej. Im więcej możliwości dojazdu do jakiegoś miejsca, tym lepiej możemy zoptymalizować przebieg trasy, dostosowując ją do naszych potrzeb.

POLECAMY

Wielokierunkowe myślenie

Na zdolności umysłu do przetwarzania i magazynowania danych opiera się koncepcja myślenia wielokierunkowego, którego wyrazem są właśnie mapy myśli. 
Myślenie wielokierunkowe odwołuje się do „promieniowania” ciągów skojarzeń z centralnego punk...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy