Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowoczesne metody nauczania , Otwarty dostęp

6 lipca 2021

NR 10 (Lipiec 2021)

Wakelet – katechetyczna półka na pomysłowe lekcje

0 444

Nasi uczniowie to pokolenia Z i Alfa, czyli Google Kids, które doskonale odnajdują się w dzisiejszym cyfrowym świecie. Dzieci i młodzież umiejętnie posługują się różnymi „apkami”, odnajdując się także w różnorodnych, nierzadko fake’owych, treściach mediów społecznościowych. „Smartfonowi” uczniowie doskonale operują narzędziami i urządzeniami multimedialnymi. Ta przestrzeń jest dla nich miejscem, w którym spędzają znaczną część swojego życia. Dla nas jest to na pewno katechetyczne wyzwanie, aby przy umiejętnym ich zastosowaniu głosić Dobrą Nowinę.

Nieodłącznym atrybutem szkoły jest… no cóż, tablica. A z czym ona się nam kojarzy? Najczęściej z zielonym kolorem i „ubabranymi” w białą kredę nauczycielskimi rękawami. W tych lepiej wyposażonych szkołach są już do dyspozycji białe tafle z kolorowymi pisakami.

W ostatnim roku rozwinęła się baza z interaktywnymi narzędziami, które można wykorzystać w swojej katechetycznej pracy. Tradycyjne zielone tablice odeszły, przynajmniej na czas zdalnego nauczania, do lamusa. 
Wśród interaktywnych tablic prym wiodą PADLET oraz WAKELET. I to temu ostatniemu narzędziu chciałabym się przyjrzeć i pokazać jego możliwości oraz zastosowanie na lekcji religii. 

WAKELET to strona/aplikacja tworząca społeczność, której członkami i członkiniami są edukatorzy z całego świata. Platforma ciągle się zmienia za sprawą komunikacji i propozycji jej użytkowników. Aplikacja jest już dostępna od kilku miesięcy w języku polskim – właśnie dzięki sprawnej komunikacji pomiędzy osobami, które z niej korzystają, a jej twórcami. Co ciekawe, można także zdobyć odznaki, a są to Community Member (Członek Społeczności), Community Leader (Lider Społeczności) i Ambasador (Ambasador). Odzwierciedlają one nasze umiejętności w posługiwaniu się tym narzędziem. Również uczniowie i uczennice mogą otrzymać podobne „badge”. Osobiście posiadam takie. 
 

POLECAMY

 

Dzięki odznakom posiadam wsparcie ze strony WAKELETA oraz materiały, które pokazują mi sposoby zastosowania tej aplikacji w pracy. 

Czym jest WAKELET? 

To wirtualna, bezpłatna aplikacja służąca do zapisywania, kolekcjonowania i dzielenia się materiałami, które posiadamy. To fantastyczne miejsce do tworzenia lekcji, które udostępniamy w klasie. Uwaga! Możemy tworzyć kolekcje, które wykorzystamy podczas pracy w grupach parafialnych.

Zaczynamy od zarejestrowania się. Jak w każdej aplikacji, jesteśmy prowadzeni krok po kroku. 
 

 

Wybieramy kolejne informacje, które nas dotyczą, tak jak prowadzi aplikacja.
 

 

Wprowadzamy wiek oraz podstawowe informacje, które chcemy, aby zawierała nasza strona.
 

 


KATECHETYCZNY ZBIÓR POMYSŁÓW

Jak zastosować taką wirtualną tablicę w swojej katechetycznej pracy? Tworzymy zbiór lub zbiory, gdzie załączamy swoje zasoby, które możemy wykorzystać na katechezie. UWAGA! Idziemy niespodziewanie na zastępstwo, a nasze materiały będą zawsze dostępne: wystarczy zobaczyć, co mamy na naszej wirtualnej katechetycznej półce. To alternatywa dla niezliczonej liczby kserówek, które „walają się” po naszym biurku.
Zasoby można pogrupować na:

  • poziomy edukacyjne, 
  • tematykę katechezy,
  • materiały, które można usystematyzować np. filmy, prezentacje, dokumenty (w aplikacji można je zamieścić w formacie *.pdf), zdjęcia, pliki z dysku google, aktywne linki przekierowujące nas do zasobu, można się także nagrać materiał za pomocą kamery FLIPGRID, 
     


W kolekcji zmieniamy wygląd, tak aby odpowiadał on naszym potrzebom: dodajemy swoje grafiki (tło i okładki), pamiętając, by korzystać z zasobów, które są dostępne dla każdego, np. PIXABAY lub UNSPLASH. Wybór układu wyświetlania materiałów również zależy od nas, może to być widok medialny, kompaktowy, siatki lub tablica inspiracji.
 


Zarządzamy stworzonymi materiałami i kolekcjami z poziomu strony internetowej, rozszerzenia do przeglądarki, które dodajemy, oraz aplikacji mobilnej, którą możemy pobrać na nasz smartfon.
Możemy wybierać spośród trzech ustawień prywatności kolekcji: publicznej, nieupublicznionej i prywatnej.
 


Możemy udostępniać nasze kolekcje tylko do wyświetlania lub do edycji. Udostępniając i zapraszając do współpracy uczniów lub innych katechetów, możemy im nadawać funkcje admina, a dzięki intuicyjnemu systemowi zarządzania wygodnie sterujemy stworzonymi przez nas kolekcjami. 
 


Zapraszamy do współpracy osoby, które posiadają swoje konta na Wakelecie, jak i osoby bez nich (tak jak w przypadku uczniów poniżej trzynastego roku życia). Osoba bez swojego konta na Wakelecie może dołączyć jako edytor kolekcji dzięki wygenerowanemu kodowi/kodowi QR/linkowi. To idealna opcja, którą możemy dać naszym uczniom, by mogli wraz z nami tworzyć materiały na katechezę. A to już metoda odwróconej lekcji (z ang. flipped classroom).

Osadzamy kolekcje na stronach internetowych, np. parafialnej, możemy także wykorzystać Wakeleta podczas codziennych zajęć dzięki integracji z usługami Google MEET i Microsoft TEAMS.

A tak wygląda tworzenie kolekcji – tablicy:
 

 

 

 

 


SPACES nie są widoczne na naszym profilu. Mają do nich dostęp tylko te osoby, którym udostępniliśmy link. W aplikacji dostępny jest także Czytnik Immersyjny, który służy do odczytywania zamieszczonych w kolekcjach tekstów oraz podlinkowanych odnośników do naszych stron internetowych lub znalezionych ciekawych artykułów. To zaleta zwłaszcza w tych grupach, gdzie są uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Czytnik umożliwia m.in. odsłuchanie zapisanego tekstu, zmianę tempa mowy lektora, dostosowanie wielkości czcionki, interlinii, koloru tła, podziału słów na sylaby, zaznaczenie wybranych części mowy, a nawet włączenie słowniczka obrazkowego.
 


Wakelet a metoda odwróconej lekcji na katechezie

Metoda łączy w sobie elementy nauczania on-line, które z powodzeniem można wykorzystać w nauczaniu stacjonarnym. Katecheta przygotowuje wcześniej materiał, najczęściej w formie cyfrowej, który będzie omawiany na kolejnych zajęciach. Uczeń niejako zostaje wprowadzony do tego, co będzie się działo na następnych lekcjach. Moim zdaniem jest to idealny sposób na pracę w grupach parafialnych. 

Są grupy ministranckie, marianki czy też grupy osób przygotowujących się do sakramentu bierzmowania. Dzięki temu narzędziu można zamieszczać bieżące informacje i wydarzenia, które są ważne d...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy