Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowoczesne metody nauczania

16 lipca 2020

NR 4 (Lipiec 2020)

Padlet i Quizlet – jak je wykorzystać na lekcjach religii?

0 792

Gdy piszę ten tekst, trwamy w czasie zdalnego nauczania. Dla wielu nauczycieli jest to zupełnie nowa i często trudna rzeczywistość. Będąc na pedagogice o specjalności edukacja mobilna w kulturze cyfrowej, na której pracowaliśmy praktycznie tylko na tabletach, ucząc się właśnie takiego zdalnego nauczania, w życiu nie przypuszczałabym, że za kilka lat będzie to tak praktyczne i potrzebne w edukacyjnej codzienności. Na pomoc przychodzi wiele stron, aplikacji i możliwości do wykorzystania zarówno w czasie zdalnego nauczania, jak i w tradycyjnym nauczaniu, kiedy już wrócimy do szkół. 

POLECAMY

Padlet

Padlet jest stroną, w której możemy tworzyć katechezy, umieszczać gotowe lekcje bądź materiały dla uczniów. Mogą być to materiały w formie dokumentów, obrazków, linków, zdjęć oraz wielu innych rzeczy, np. nagrań głosowych, które można tam zamieścić. W wersji bezpłatnej możemy stworzyć trzy takie tablice, na których będziemy mogli umieszczać przydatne materiały.
Mamy różne możliwości, jeśli chodzi o wygląd naszej tablicy, czyli tego, w jaki sposób chcemy, żeby nasze materiały się prezentowały, czy tego, co znajduje się w tle. Wśród szablonów można wyróżnić: 

 • Ścianę, czyli nasze treści układają się jak mur z cegieł.
 • Płótno, czyli możemy grupować i rozmieszczać dane treści w sposób dowolny.
 • Strumień, czyli nasze treści będą ułożone jeden pod drugim od góry do dołu.
 • Siatkę, na której nasze materiały mogą być organizowane w różnych rzędach.
 • Półkę, na której możemy ułożyć swoje pliki w szeregu kolumn.
 • Map, w którym możemy zaznaczać różne miejsca na kuli ziemskiej.
 • Timeline, czyli oś czasu, co może się sprawdzić, kiedy chcemy zapoznać uczniów z życiorysem danego świętego czy świętej.

 


W pierwszych pięciu możliwościach sprawa jest prosta i oczywista. Dodajemy swoje pliki, linki, materiały i są one widoczne dla naszych uczniów w taki sposób, w jaki sugeruje wybrany szablon.
 


Na początku, gdy wejdziemy w dany szablon, automatycznie pojawia się nam miejsce na: tytuł, opis, ikonę. Po uzupełnieniu informacji trzeba kliknąć „dalej” i w przypadku pierwszych 5 opcji pojawi się pusta tablica. W przypadku Map pojawi się mapa Polski, żeby dodać konkretną lokalizację – punkt na mapie. Następnie – niezależnie od szablonu, jaki wybierzemy – musimy kliknąć różowy przycisk z plusem, który znajduje się w prawym, górnym lub dolnym rogu strony.
 


Tam, gdzie widzimy komunikat „Search a place by name” wpisujemy miejsce, które nas interesuje i które chcemy, żeby było zaznaczone na mapie, i po chwili to miejsce pokazuje się nam na ekranie, np. Wadowice, jak poniżej.
 


Jak widać na screenie obok, mamy możliwość dodania różnych materiałów – plików, linków, zdjęć itd. Jest to ciekawa możliwość, jeśli chcielibyśmy na przykład zaprezentować, gdzie pielgrzymował św. Jan Paweł II, i zapisać je w taki sposób.
 


Inną możliwością jest Timeline. Jest to po­­­­mocna propozycja, jeśli chcielibyśmy pokazać na osi czasu najważniej­sze wydarzenia z życia danej osoby, wykorzys­tując właśnie oś czasu. Poniżej automatycznie pojawia się ten szablon. Mo­­­­­­­­żemy na niej dodawać, podobnie jak w op­­­­­­­cjach powyżej, różne informacje, pliki, linki itd.

Wiem, że niektórzy używają tablicy, jaką jest Padlet, do umieszczania materiałów dla swoich uczniów, żeby każda klasa miała wszystko w jednym miejscu. Inni za pomocą danej tablicy robią konkretną lekcję, jeszcze inni – tacy jak ja – po prostu trzymają tam swoje pomoce dydaktyczne.

Po stworzeniu swojego własnego Padletu mamy opcję „Udostępnij”, gdzie możemy decydować, czy ten Padlet będzie prywatny, czy taki, na który będzie można wejść za pomocą hasła, tajny czy może publiczny. 
Są też trzy opcje, które jako właściciele Padletu mamy do wyboru, jako jego twórcy w kontekście działań, które mogą podjąć użytkownicy, którzy otrzymają do niego dostęp. Mianowicie:

Opcja 1: „Może czytać” 
Można wyświetlać wpisy. Nie można dodawać, edytować ani zatwierdzać wpisów innych użytkowników, modyfikować ani usuwać Padletu, ani zapraszać współpracowników.

Opcja 2: „Możliwe jest zapisywanie” 
Można przeglądać i dodawać wpisy. Nie można edytować ani zatwierdzać innych wpisów, modyfikować ani usuwać Padletu, ani zapraszać współautorów. 

Opcja 3: „Can edit” 
Można przeglądać, dodawać, edytować i zatwierdzać wpisy innych osób. Nie można modyfikować ani usuwać Padletu, ani zapraszać współpracowników1”.

Możemy wybrać jedną z powyższych opcji. Następnie mamy wiele możliwości udostępniania naszej strony. Możemy to zrobić przez link, przez QR kod, przez e-mail, przez Facebooka, Twittera czy klasę Google. Ponadto, możemy zapisać nasz Padlet jako obraz, plik PDF, w formacie *.csv, w Excelu lub wydrukować.

Poniżej ciekawe propozycje – Padlety nauczycieli, które mogą być inspiracją dla katechetów:

Quizlet

Drugą stroną, która może pomóc w ciekawym powtórzeniu materiału, jest strona quizlet.com. Strona została stworzona najprawdopodobniej ze szczególną myślą o językach obcych, ale przekonałam się, że można ją z powodzeniem wykorzystać także na lekcjach religii. Do jakich tematów można wykorzystać stronę? Myślę, że najlepiej przy lekcjach, gdzie chcemy utrwalić dany materiał, a konkretne jakieś pojęcia czy definicje. Strona może pomóc przy okazji utrwalenia wiedzy z zakresu:

 • 10 Przykazań Bożych.
 • 7 sakramentów.
 • Skrótów ksiąg Pisma Świętego.
 • Warunków dobrej spowiedzi.
 • i pewnie wielu, wielu innych.
   


Za pomocą strony uczniowie mają różne możliwości powtarzania materiału. Mamy dwie kategorie. Pierwszą „Ucz się”, a drugą „Graj”. 

W pierwszej z nich znajdziemy „Fiszki”. Mogą być szczególnie pomocne przy uczeniu się skrótów ksiąg Pisma Świętego. Widzimy dany skrót, zastanawiamy się, jaka to księga, a następnie klikamy, żeby sprawdzić, czy myśleliśmy dobrze.
 


Druga forma powtórki nazywa się „Ucz się”. Jest ona zróżnicowana. Za jednym razem wpisujemy odpowiedź, innym razem wybieramy jedną z czterech podanych poniżej odpowiedzi.
 


Kolejną propozycją jest tylko i wyłącznie „Pisanie”, czyli dostajemy określony skrót księgi i musimy podać nazwę tej księgi. Jak widać poniżej, strona przydaje się do nauki język...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Katecheza"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Dostęp do filmów szkoleniowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy