Malutka wiara

Z praktyki katechety

Na początek trzeba zadać sobie pytanie – co to właściwie jest dziecięca wiara? I czy dziecięcą wiarę mogą mieć też dorośli? Czy dzieci wierzą inaczej?

Żeby zrozumieć, co to znaczy wierzyć w Boga i wierzyć Bogu, trzeba najpierw zrozumieć, że wiara to coś, co jest między ludźmi. Jeśli mówię do kogoś: „wierzę ci”, znaczy to, że uznaję słowa tego człowieka za prawdę. Wiem, że mnie nie okłamie, nie wprowadzi w błąd, nie zawiedzie. I dlatego go słucham. Jeśli mama mówi, że książka jest dobra, to chcę ją przeczytać i ją czytam. A jeśli mama czy tata powiedzieliby, że jakiś film jest zły, to nie będę go oglądać. Wiara prowadzi więc do konkretnych czynów, wyborów, postaw. Jeśli komuś wierzę, to mu ufam, jestem mu posłuszny, idę drogą, którą proponuje. Takie wierzenie innym ludziom jest konieczne w życiu. Najważniejsze jest to, żeby po prostu wierzyć Panu Bogu, czyli iść z Jezusem przez życie.

POLECAMY

Zastanawiasz się, dlaczego młodzież odchodzi od Boga? Przeczytaj artykuł: Młodzież, która odchodzi od Boga

Wierzyć w Boga oznacza najpierw wierzyć, że On istnieje, że jest. Imię Boga, które znamy z Biblii – Jahwe, oznacza właśnie Jestem. To tak, jakby Bóg wciąż powtarzał nam: Ja Jestem. Najlepsza odpowiedź, jaką może dać człowiek, brzmi: Wierzę, że jesteś, Panie Boże. To jednak za mało. Sama wiara, że Bóg jest, nie miałaby wpływu na nasze życie. Chodzi o to, by wierzyć Bogu. Dokładnie tak, jak wierzymy mamie, tacie czy mądremu przyjacielowi. Kiedy mówię do Boga: Wierzę Tobie, to znaczy: Wiem, że Ty masz rację, Ty mówisz prawdę, ufam Ci i chcę Cię posłuchać. Jeśli Bóg mówi, że coś jest dobre, to nie tylko Mu wierzę, ale chcę robić to, co dobre. A jeśli Bóg mówi, że coś jest złe, to staram się tego unikać. Bóg mówi do nas poprzez Pismo Święte, przykazania, księży, katechetów, poprzez Kościół.

Czy to jest właśnie dziecięca wiara? Tak, bo wierzyć Bogu oznacz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy