Kilka trików na lekcję organizacyjną

Z praktyki katechety Otwarty dostęp

Pierwsze spotkanie z nową klasą lub z uczniami po wakacjach jest niesamowicie ważne. Podczas niego ustalamy zasady, przedstawiamy program nauczania i wytyczne odnośnie do oceniania. Mówimy o prawach i obowiązkach. To wszystko jest ważne, ale często zajmuje tylko część lekcji. Co zrobić z pozostałym czasem? Jak go konstruktywnie wykorzystać? W artykule przedstawię moje propozycje oraz kilka trików, które pomogą w umocnieniu relacji z uczniami.

Nie jest możliwe wykorzystanie podczas jednej lekcji wszystkich przedstawionych tu metod, ale warto wybrać z nich coś dla siebie i klasy. Niektóre są krótkimi trikami wpływającymi na nasze podejście do pewnych spraw i można z powodzeniem zacząć je stosować od pierwszej lekcji przez następne lata.

POLECAMY

Ziarnko gorczycy

Pierwszym bardzo konkretnym pomysłem do zastosowania jest metoda ziarenka gorczycy. W tym celu należy wcześniej kupić paczkę gorczycy białej (ok. 2 zł). Na początku lekcji proszę jednego ucznia, by wyszedł na środek klasy, odwrócił się przodem do tablicy i wyciągnął ręce do tyłu. Na jego dłonie kładę kilka ziarenek i mówię, że ma odgadnąć, co to jest. Kiedy to już nastąpi, rozdaję każdej osobie po jednym ziarenku gorczycy i czytam dwa fragmenty z Pisma Świętego:

Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki przylatują z powietrza i gnieżdżą się na jego gałęziach.

Bo zaprawdę powiadam wam: Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: Przesuń się stąd tam, a się przesunie. I nic niemożliwego nie będzie dla was.

Następnie tłumaczę klasie, że ziarnko gorczycy jest symbolem rozrastającego się Królestwa Bożego oraz naszej wzrastającej wiary. Mówię, że zdaję sobie sprawę z tego, iż nie każdy obecny tu uczeń ma wielką wiarę, może niektórzy ją gdzieś zgubili albo nie mieli wzorców lub okazji, by bliżej poznać Pana Jezusa. Przedstawiam też, że celem naszych spotkań będzie właśnie pogłębianie tej wiary i dzielenie si...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy