Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z praktyki katechety , Otwarty dostęp

15 maja 2020

NR 3 (Maj 2020)

Jak rozwijać swoją wiarę w dobie epidemii?

0 833

Znaleźliśmy się i trwamy w zdecydowanie nietypowej sytuacji. Jako osoby wierzące, katolicy, jesteśmy w wielu, jak nie w zdecydowanej większości, przypadków odłączeni od życia sakramentalnego. Dla wielu z nas jest to bardzo trudne, gdyż przed kwarantanną była to nasza codzienność. Eucharystia jest tym, co kochamy i za czym tęsknimy. Jak zatem radzić sobie, przeżywać swoją wiarę w czasie epidemii? W czasie gdy pójście do kościoła jest utrudnione ze względów bezpieczeństwa – nas samych, ale też ze względu na tych, których mielibyśmy spotkać.

POLECAMY

W Duchu i prawdzie

Bardzo ciekawy jest tekst Ewangelii, który czytaliśmy w kościołach w pierwszą niedzielę, kiedy to zdecydowana większość z nas przeżywała Eucharystię za pomocą środków masowego przekazu – telewizji, internetu. Jak pewnie pamiętacie, mogliśmy usłyszeć historię, kiedy to Pan Jezus spotyka się z Samarytanką (J 4, 5–15. 19b–26. 39a. 40–42). Możemy przeczytać w podanym tekście takie zdanie: „Nadchodzi jednak godzina, nawet już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli szuka Ojciec. Bóg jest duchem; trzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie” (J 4,23). Myślę, że jest to niewątpliwie Słowo na ten czas, w którym się znajdujemy. Wielu, jeśli nie większość z nas, przeżywa czas, w którym jesteśmy odcięci od sakramentów. Jeśli nie mamy możliwości skontaktowania się z kapłanem i wyspowiadania się, to Katechizm Kościoła katolickiego dopuszcza nadzwyczajny sposób pojednania się z Bogiem i Kościołem. W jaki sposób? Poprzez:

 •  akt doskonały,
 • postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, kiedy będzie to możliwe.

„Przed aktem żalu doskonałego należy więc uczynić rachunek sumienia i postanowić poprawę, odrzucając popełnione grzechy i nawracając się do Boga”1.
Druga sprawa to komunia duchowa. Czym jest komunia duchowa? Jest to akt modlitewny. Celem jest zjednoczenie z Chrystusem w podobny sposób, jak w komunii sakramentalnej. W przyjmowaniu komunii w tej formie istotne są trzy elementy:

 • wzbudzenie wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, 
 • wzbudzenie miłość ku Niemu,
 • wzbudzenie pragnienia, aby Je­­zus zechciał duchowo wejść w nasze życie2.

To są takie podstawowe rzeczy, które warto przekazać i wytłumaczyć, czy to przez e-katechezę, czy przez filmik na YouTube swoim uczniom. Jeśli mamy możliwości (sprzęt i warunki w domu), że­­by spotkać się ze swoimi uczniami, to zachęcam i polecam. Na co dzień uczniowie mają sporo pytań – u mnie szczególnie w klasach 7. i 8. niektórzy potrzebują czasu, żeby je zadać i uzyskać odpowiedź. Okazuje się, że taka lekcja „na żywo” w obecnym czasie jest bardzo potrzebna. Ważne jest, żeby uczniowie mogli w sposób swobodny zadać pytanie, które w obecnej sytuacji są normalne, i które ich nurtują. Cieszę się, że na powyższy temat udało się zrobić taką lekcje w klasach 7–8. Miałam możliwość wysłuchania ich pytań, a uczniowie mogli podzielić się  swoimi wątpliwościami. Na lekcjach online dowiedziałam się o stronie poprzez którą niby można odbyć spowiedź online, a tak naprawdę służy ona do „wyciągania” od innych pieniędzy, ponieważ jej twórcy bazują na niewiedzy i naiwności ludzkiej. Była to świetna okazja, żeby wytłumaczyć uczniom, że takiej spowiedzi Kościół nie praktykuje i wyjaśnić, w jaki sposób w takich nadzwyczajnych sytuacjach, jak ta, w której się znaleźliśmy istnieje możliwość, żeby pojednać się z Bogiem i Kościołem.

Co może pomóc?

Jest ogólnodostępna strona – https://msza-online.net/ – gdzie niekiedy praktycznie co 15–30 minut możemy być na mszy świętej w różnych zakątkach Polski, a nawet świata. Myślę, że pomimo tego, że jesteśmy w swoich domach, pokojach jest to dobry pomysł, żeby wygospodarować 30 minut dziennie na Eucharystię i na przyjęcie Komunii Świętej Duchowej.
 


Inną propozycją jest codzienny różaniec o godz. 20.30 na żywo, na YouTube, na kanale Teobańkologia prowadzonym przez ks. Teodora, gdzie możemy połączyć się w sposób duchowy we wspólnocie Kościoła. Jest to ciekawa inicjatywa, poprzez którą można zmotywować się do modlitwy różańcowej, m.in. w intencji ustania w pandemii.
Aplikacja Modlitwa w drodze pomaga w codziennej modlitwie Słowem Bożym, w wyciszeniu się, skupieniu  i spotkaniu z Bogiem w Piśmie.
 


Świętym przy odpowiednio dobranej muzyce. Modlitwa w drodze to projekt prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe, tworzony z myślą, by słowa zawarte w Piśmie Świętym odnieść do naszego życia. O dobrych owocach tego dzieła, szczególnie w czasie epidemii, świadczą nadesłane i publikowane na stronie modlitwawdrodze.pl świadectwa osób korzystających z tej pomocy duchowej3:

Bóg Wam zapłać! Szczególnie teraz, w czasach trudnych, gdy udział w mszy św. i nabożeństwach jest ograniczony.
MM

Chciałbym podziękować całej ekipie Modlitwy w drodze, w tym czasie epidemii wasza praca jest wielką pomocą dla wielu. Moja rodzinka podzieliła się, że razem codziennie słuchają rozważań. Niech Pan Wam to wynagrodzi.
Przemek

Bardzo dobra i potrzebna w dzisiejszym życiu!!!
Małgorzata

Dziękuję, za piękne modlitwy, za codzienną Ewangelię i rozważania. Modlę się z Wami codziennie. Życzę wytrwałości i wspieram w modlitwie :). Niech Wam Pan Bóg błogosławi, zwłaszcza w tym jakże trudnym dla nas wszystkich czasie. Z Panem Bogiem i Maryją.
Tomek


Warto ten czas poświęcić na czytanie i rozważanie Pisma Świętego według rocznych schematów i pomocy w jego czytaniu. Może to być okres pogłębionej lektury Słowa Bożego, poprzez które Bóg mówi do nas nieustannie. Jak pisze autor Listu do Hebrajczyków:
 

Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca (Hbr 4,12).

 


„Kredkami do nieba”

Jednym z ciekawych pomysłów na kreatywne spędzenie czasu ze Słowem Bożym dla młodszych uczniów jest propozycja autorów bloga „Kredkami do nieba”, który został zaakceptowany przez metropolitę warszawskiego, kardynała Kazimierza Nycza. Jest to program pracy z dziećmi i rodzicami prowadzony od 2011 r. przez mamy, które przy wsparciu innych osób z otoczenia prowadzą w sposób kreatywny zajęcia dla dzieci, przyczyniające się do przybliżenia im Słowa Bożego. Jest to niesamowita pomoc nie tylko dla katechetów, ale i dla rodziców, którzy, jak wiemy, są pierwszymi katechetami dzieci, a którzy  może niekiedy nie wiedzą, jak się za to zabrać.

Co piszą o zajęciach same autorki?

„W ciągu tygodnia spotykamy się z dziećmi, aby wspólnie przeczytać fragment Ewangelii z nadchodzącej niedzieli i rozważać go na poziomie dziecięcych doświadczeń i wyobraźni. Tworzymy potem prace plastyczne, które sprawiają, że treść wchodzi głębiej w dziecięce myśli i serca, dzięki temu staje się bliższa w czasie niedzielnej mszy świętej.

Chcemy podzielić się z Wami radością odkrywania Ewangelii z dziećmi. Od początku roku szkolnego publikujemy scenariusze spotkań i efekty prac naszych dzieciaków. Być może ktoś będzie chciał skorzystać z naszych doświadczeń.

Nasze zajęcia prowadzimy nieodpłatnie (zbieramy tylko pieniądze na materiały plastyczne). Działamy na zasadzie nieformalnej wspólnoty przy parafii. Ufamy, że nasze pomysły nie będą wykorzystywane w celach komercyjnych”4.

Autorki wydały także książki na rok A, B i C z propozycją rozmów i zajęć plastycznych dla dzieci na temat niedzielnych Ewangelii. Dodatkowo można przypatrzeć się też ciekawym propozycjom dla dzieci na okres Wielkiego Postu oraz Adwentu.

Jak mogą wyglądać takie spotkania?

Spotykamy się co tydzień, a nasze zajęcia przebiegają zawsze według stałego planu.

 • Zanim przeczytamy Ewangelię 
  Zazwyczaj na początku rozmawiamy chwilę z dziećmi i zadajemy pytania dotyczące spraw, które będą związane z tekstem Ewangelii – aby przybliżyć problem, miejsce, atmosferę (np. Czy ktoś kiedyś był w górach? Czy ktoś widział baranka?).
   
 • Zapalamy świece i czytamy Ewangelię 
  Siadamy wokół ikony Pana Jezusa i zapalamy przy niej świecę. To „Światło Chrystusa” podajemy sobie dalej, zapalając kolejno swoje świeczki i stawiając je przy ikonie. Dzielimy się światłem jak Dobrą Now...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy