Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z praktyki katechety

16 września 2021

NR 11 (Wrzesień 2021)

Film Błękitny cud – lekcja religii z filmem

0 674

Na film Błękitny cud trafiłam w jeden z wieczorów, kiedy po prostu chciałam obejrzeć film na jednej z platform streamingowych. Wśród nowości ukazał się właśnie ten. Nie sądziłam, że będzie on nadawał się do wykorzystania na lekcji religii. 

Film nie porusza bardzo wielu wątków religijnych, ale są fragmenty, na podstawie których można poprowadzić lekcję i które nawiązują do wiary. Błękitny cud opowiada o historii pewnego sierocińca, który znajduje się w przepięknym Meksyku. Sierociniec jest na skraju bankructwa. Papa Omer, główna postać filmu, kiedyś nieco pogubiony w życiu, prowadzi wraz z żoną dom dziecka dla chłopców, którzy stracili rodziców lub którzy przeżywają trudną sytuację rodzinną. Papa Omer jest 
dla nich jak tata, którego nigdy nie mieli.

POLECAMY

W międzyczasie odbywają się za­­wody wędkarskie, za których wygranie można otrzymać sporą sumę pieniędzy, która mogłaby uratować sierociniec. Jako że Papa Omer nigdy w życiu nie wędkował, wie, że sam nie ma szansy na zwycięstwo. Dołącza więc wraz z chłopcami do załogi człowieka, który dwa razy z rzędu wygrał podobne zawody. Wątek tych zawodów odkrywa problem postaci kapitana, który ma wyjątkowo trudny charakter: poświęcił całe życie, a nawet rodzinę, by łowić ryby i osiągać w tej dziedzinie sukcesy. Chłopcy zupełnie nie rozumieją postępowania kapitana, który stawia zwycięstwa i trofea ponad swoją rodzinę i kontakty z synem. Są poirytowani, zdziwieni, a nawet zbulwersowani. Niektórzy z nich stracili ojców w trudnych okolicznościach.

Czy sama wiara wystarcza? Czy powinna być połączona z uczynkami? Z wiary, relacji z Bo­giem i miłości do Niego wynikają nasze uczynki.

W filmie pojawia się także wątek modlitwy. Papa Omer uczy jednego z młodszych chłopców tego, że Bóg nas zawsze słucha, ale nie zawsze wysłuchuje tak, jakbyśmy tego chcieli. Poleca chłopcu, by zapisywał swoje modlitwy na małych karteczkach, a ten będzie przybijał je w widocznym miejscu. Chłopiec pisze pierwszą modlitwę, która bardzo szybko zostaje...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy