Escape room na lekcji religii – dlaczego nie?

Otwarty dostęp Metody pracy

Escape room, nazywany inaczej pokojem zagadek, wywodzi się ze świata gier komputerowych, które zaczęły być popularne pod koniec II połowy XX w. w wydaniu rozrywki masowej w sieci.

Gry typu point-and-click, czyli pokaż i kliknij, poprzez wcielenie się w postać danego bohatera, którego kierujemy za pomocą myszki lub popularnego joysticka, przeprowadzamy poprzez kolejne zagadki i poziomy (levels). ohater zwycięża, gdy uzyska dostęp do innych poziomów. A to wszystko dzięki swoim umiejętnościom tzn. uważności, zwinności i... wiedzy. 

POLECAMY

Wśród pionierów tego typu gier był George Lucas, twórca „Gwiezdnych wojen”. Innymi osobami, które odegrały znaczącą rolę w tworzeniu wirtualnych pokojów, zagadek byli bracia Robyn oraz Rand Miller, którzy wydali grę MYST uchodzącą za jedną z pierwszych gier z elementami escape roomu.

Z kolei w 2006 roku kilku informatyków z Doliny Krzemowej postanowiło przenieść fabułę kryminałów Agathy Christie do świata realnego. W 2014 r. dotarła do Polski taka zabawa w formie profesjonalnie przygotowanych stacjonarnych pokoi zagadek. Co ciekawe, uczestnik gier wideo rozgrywał swoją grę na ekranie komputera, a tu mógł być bezpośrednim uczestnikiem gry, angażując się wszystkimi zmysłami. 

Udział w rzeczywistej rozgrywce zakłada współpracę wszystkich uczestników, najczęściej od 2 do 5 osób. W czasie gry uczestnicy działają w emocjach, które wciągają do historii, angażując ich w poszukiwaniu rozwiązań.

Escape room w szkole

Przeniesienie pokoju zagadek ze świata wirtualnego do szkoły jest niewątpliwie ciekawym metodycznym wyzwaniem. Wprowadza element grywalizacji, czyli element gry do zajęć. Metoda zakłada współpracę wśród uczestników, czyli integruje zespół klasowy lub grupę rówieśniczą, angażuje zarówno nauczyciela, który musi wyjść nieco poza znane metody nauczania. Czasem zmiana sposobu uczenia jest wyjściem poza stre...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy