Zastępstwo w klasie, gdy wszyscy chodzą na religię

Z praktyki katechety

Często w pracy nauczyciela zdarzają się zastępstwa. Czasem wcześniej, czasem na chwilę przed lekcją okazuje się, że mamy zorganizować nauczanie w klasie, której nie znamy. Najważniejszym pytaniem, jakie rodzi się wtedy w głowie katechety, jest: Czy wszyscy uczniowie w tej grupie chodzą na religię i mogę zorganizować katechezę? Najprostszym wyjściem w tej sytuacji jest zapytać wychowawcę lub sprawdzić listę osób zapisanych na daną jednostkę lekcyjną. Wtedy mamy jasną sytuację. Innym sposobem jest też zapytanie uczniów, czy wszyscy są zapisani na religię. Bywa też, że osób, które nie wyraziły zgody na udział w katechezie, w tym dniu nie ma w szkole i spokojnie możemy poprowadzić lekcję według zamierzonego planu.

Pojawiają się jednak pytania: jak taką katechezę przeprowadzić? Czy zrea­lizować kolejny temat z programu nauczania, pozwolić uczniom wybrać temat, a może samemu zaproponować coś zupełnie innego? W tym artykule postaram się zaproponować różne pomysły na takie lekcje, z wyjaśnieniem, które rozwiązania sprawdzą się w danej klasie.

POLECAMY

ŚWIADECTWO NAWRÓCENIA

Historie osób, które przeszły nagłą przemianę w swoim życiu są jednym z najlepszych sposobów ewangelizacji w szkole. Przedstawiają one konkretnego człowieka, jego problem, wpływ Boga na jego życie i przemianę po tym doświadczeniu. Mówią o tym, że nigdy nie jest za późno na odnowienie kontaktu z Panem, że jest On realną osobą, która naprawdę może mieć wpływ na życie człowieka. Świadectwa mają niezwykły wpływ na uczniów, gdyż nie tylko przykuwają uwagę, lecz także niejednokrotnie pozwalają odnieść s...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy