Świadectwa nawróceń młodzieży

Z praktyki katechety

Katecheza w szkole nie jest zwykłą lekcją. Jej podstawowym zadaniem, oprócz przekazywania wiedzy, jest przybliżanie uczniów do Pana Boga i zbudowanie z Nim relacji. Ma więc wymiar ewangelizacyjny. Niejednokrotnie trudno zadbać o to podczas realizacji tematu. Owszem, wiedza pomaga, dzięki niej klasa może zrozumieć sposoby działania Boga na przestrzeni dziejów, Jego zbawczy plan i misję Kościoła. Kiedy jednak postaramy się o przybliżenie uczniom tego, że Jezus naprawdę istnieje i działa tu i teraz, może to być początek wielkich owoców w ich życiu. 

Jak więc to zrobić? Myślę, że najważniejsze jest świadectwo tych, którzy sami bezpośrednio doświadczyli działania Pana Boga. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby sam katecheta miał taką sytuację i mógł o niej opowiedzieć. Otwarcie się na klasę ze swoją historią niesamowicie buduje z nimi relacje, gdyż poprzez opowiadanie o swoich przeżyciach, nauczyciel obdarza podopiecznych zaufaniem. Ponadto mając świadomość, że katecheta, którego znają, opowiada o swoim życiu, sprawia, że mają świadomość, że Pan Bóg ma misję dla każdego i że działa tuż obok. 

Kolejnym sposobem jest posłużenie się historią innych ludzi. Można ją opowiedzieć, przeczytać czy jej wysłuchać. Można także włączyć film ze świadectwem osób dotkniętych szczególną łaską doświadczenia Boga w swoim życiu. Właśnie to chciałabym poruszyć w tym artykule. Postaram się przedstawić takie historie nawróceń, które wywołały emocje i szczególnie zapadły w pamięć moim uczniom. Wszystkie prezentowane przeze mnie filmiki są dostępne na YouTube i mieszczą się w jednej jednostce lekcyjnej. 

POLECAMY

„Tożsamość – Piotr (świadectwo) #1” – 15:47 min
 

Pierwsza histor...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy