Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowoczesne metody nauczania , Otwarty dostęp

16 lutego 2022

NR 13 (Styczeń 2022)

Quiz biblijny. Jak stworzyć quiz wielokrotnego użytku przy wykorzystaniu prostej aplikacji na telefon?

0 353

W dobie obecnego rozwoju techniki prawie każdy uczeń po­­­­­­­­siada smartfon z dostępem do Internetu. Telefony u uczniów to dla większości nauczycieli zmora, gdyż najczęściej używanie telefonu w szkołach jest zabronione, a na straży przestrzegania tego przepisu muszą stać właśnie nauczyciele. Telefon jednak może posłużyć do zrobienia ciekawej lekcji powtórkowej. Służy do tego m.in. aplikacja Kahoot, wywołująca duże zaangażowanie i entuzjazm uczniów. Jeśli szkoła zabrania używania telefonów nawet do celów edukacyjnych, to quiz możemy wykonać również na ekranie tablicy interaktywnej.
Warto przed rozpoczęciem gry ustalić z uczniami jasne zasady dotyczące używania telefonów na lekcji. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, gdyby chcieli ich używać do innych celów. Powinni też podać swoje prawdziwe imię w grze, a nie pseudonim, gdyż po każdym pytaniu i na końcu mamy ranking odpowiedzi i dzięki temu będziemy wiedzieć, kto ma największą wiedzę w klasie, a kto najmniejszą.
W tej aplikacji nauczyciel w prosty sposób może stworzyć quiz dotyczący przerobionego materiału, np. 10 przykazań Bożych, 5 przykazań kościelnych, znajomość historii biblijnej itp. 
Poniżej znajduje się instrukcja utworzenia quizu krok po kroku.

POLECAMY

1. Zaczynamy od wejścia na stronę https://kahoot.com/ i założenia konta przez kliknięcie w Sign up w prawym górnym rogu strony.
 


2. Po utworzeniu konta możemy przystąpić do tworzenia quizu, klikając Create.
 


3. Potem tworzymy pytanie i podajemy cztery różne odpowiedzi. Poprawną należy zaznaczyć obok w kółeczku. Można dodać pod pytaniem zdjęcie z komputera (upload image) lub z biblioteki aplikacji (image library), jak również zamieścić jakiś filmik z YouTube. Poza tym dostępna jest też opcja Time limit – określamy, ile czasu ma uczeń na odpowiedź na dane pytanie. Gdy zakończymy, przechodzimy do następnego pytania, klikając Add question w lewym górnym rogu strony.
 


4. Wybieramy, jaką formę quizu chcemy utworzyć: zwykły quiz, gdzie są 4 różne odpowiedzi do wyboru, czy quiz typu prawda/fałsz. Pozostałe opcje są dostępne bezpłatnie tylko 7 dni.
 


5. Gdy już utworzymy wszystkie pytania, zapisuj...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy