Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z praktyki katechety

16 lutego 2022

NR 13 (Styczeń 2022)

Projekt DZIEWICE, czyli kobiety, które wybrały czystość

0 192

Czasami jako nauczyciele religii pracujący w szkole średniej zastanawiamy się, w jaki sposób rozmawiać z młodzieżą o czystości przedmałżeńskiej. Próbujemy teoretyzować, opierać swoje słowa wyłącznie na Biblii, a może powinniśmy spróbować zmienić taktykę i dotrzeć do młodych w inny sposób?

Zauważyłam, że niesamowitą wartością są świadectwa młodych ludzi, którzy żyją w czystości. Dlatego też zaprosiłam na lekcję ze świadectwem Krzysia i Dominikę Dmochowskich, którzy prowadzą na instagramie konto @miloscdoskonala. Krzysiu i Dominika to młode małżeństwo, oboje mają po 21 lat! Są to osoby, które kochają Pana Jezusa i dają tego świadectwo. Spotkanie, które poprowadzili, było naprawdę bardzo piękne i wartościowe. Oboje mają doświadczenie życia w nieczystości i wiedzą, jakie to spustoszenie powoduje w człowieku. Stworzyli oni atmosferę zaufania, otwarcie i z miłością przyjęli tę młodzież, która miała wiele pytań. Za każdym razem odpowiadali na nie spokojnie, z szacunkiem do rozmówcy. Ta lekcja odbiła się echem po całym mieście, ale i po lekcji uczniowie pisali, jak wartościowe było dla nich to spotkanie.
Inną możliwością rozpoczęcia rozmowy przy okazji tematu czystości przedmałżeńskiej jest projekt DZIEWICE na kanale YT Wdzięczne Serce. To jedyny w swoim rodzaju projekt, który podejmuje temat czystości przedmałżeńskiej na podstawie świadectw młodych kobiet.
Seria składa się z czterech świadectw kobiet, które żyją w różnych stanach. Są tam singielki, narzeczona oraz żona, czyli możemy zobaczyć różne perspektywy patrzenia na ten temat. Jeden filmik trwa od 15 do 25 min. Poza świadectwami młodych kobiet o głos została poproszona teolog i katechetka Anna Kasperek, która przedstawia temat czystości, opierając się na Piśmie Świętym oraz Katechizmie Kościoła Katolickiego.
W pierwszym odcinku poznajemy Asię, która była bardzo zakochana w pewnym chłopaku. Opowiada o tym, jak żyła z nim w nieczystości i o tym, jak to negatywnie na nią wpływało. Mówi o tym, jak Bóg upomniał się u niej o tę czystość. Opowiada, jak teraz wyglądają jej relacje z chłopakami, jak żyje w czystości.
Drugi odcinek i druga Asia. Mówi o swojej czystości w kontekście relacji z narzeczonym, z którym żyła w czystości łącznie 8 lat. Opowiada o tym, jak upadki oddalają ją od Boga, odbierają radość, cierpliwość do drugiego człowieka. Opowiada, jak rozpoznaje granicę między czystością a nieczystością w związku. Jak spędza czas wolny z narzeczonym. Dzieli się tym, że ważne jest, żeby stworzyć relację kumpelską i się zaprzyjaźnić, żeby móc się prawdziwie pokochać.
Trzeci odcinek, w którym świadectwo daje Iza. Mówi o tym, jak bardzo walczyła ze sobą, żeby podjąć decyzję o życiu w czystości. Mówi o wewnętrznym konflikcie, bo od zawsze była wierząca, a jednocześnie żadne argumenty za czystością jej nie przekonywały. Mówi o relacji z chłopakiem, z którym weszła w nieczystość, bardzo tego żałowała i czuła się po tym zraniona. Opowiada o tym, że czystość zaczyna się w sercu i kiedy to odkryła i zaczęła zbliżać się do Boga, zaczęła rozumieć i chcieć czystości. Dzieli się tym, jak otoczenie reaguje na jej decyzję, podkreśla, że zna swoją wartość. Zdecydowanie twierdzi, że moc w słabości się doskonali.
Ostatni odcinek i Sara. Najpierw opowiada, jak walczyła o czystość ze swoim chłopakiem, który teraz jest jej mężem. Jak razem się o czystość modlili, jak unikali okazji do grzechu. Opowiada niesamowitą historię, jak ostatecznie rozeznała małżeństwo z nim, jadąc do Włoch z rodziną i dostała welon od pewnej Włoszki. Opowiada też, jak pracowała w USA...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy