Pierwsza Komunia Święta

Jak przygotować dzieci do sakramentu na katechezie?

Z praktyki katechety

Maj to szczególny czas: miesiąc Maryjny i okres, kiedy dzieci przystępują do Pierwszej Komunii Świętej. Jest to niezwykle ważny moment nie tylko dla trzecioklasistów, ale także dla samych rodziców. To właśnie wtedy utrwala się na całe życie przyjaźń dziecka z Jezusem.

Pierwsza Komunia Święta oraz Pierwsza Spowiedź Święta są istotnym wydarzeniem w życiu dziecka, które staje się świadkiem wielkiego cudu i przyjmuje Ciało Chrystusa. Jednak by godnie przeżyć tę uroczystość, trzecioklasiści muszą odpowiednio się przygotować. Wraz z przygotowaniem dziecka do spowiedzi świętej powinno przebiegać przygotowanie do przyjęcia przez nie Ciała Chrystusa. Pierwsza Komunia Święta dziecka powinna stać się największym przeżyciem duchowym w jego życiu, a także w życiu rodziny.
Przygotowanie do przyjęcia tego sakramentu obejmuje uczestnictwo w lekcjach religii od pierwszej klasy szkoły podstawowej. W ramach katechezy dziecko zdobywa wymaganą wiedzę religijną, kształtowane są również jego właściwe postawy i najważniejsze wartości. W trzeciej klasie szkoły podstawowej następuje bezpośrednie przygotowanie do Pierwszej Spowiedzi Świętej i Pierwszej Komunii Świętej. Program porusza treści dotyczące sakramentu pokuty i komunii świętej oraz omawiany jest materiał do zapamiętania (pytania, modlitwy). Tutaj wielką rolę odgrywają rodzice, których zadaniem jest pomoc dziecku w zrozumieniu i opanowaniu materiału.
Moje wieloletnie doświadczenie wskazuje, że małe dzieci są otwarte na świat wartości duchowych. Każdy, kto pracuje z dziećmi, wie, że im więcej dobra i prostego poznania Boga włożymy w ich serca we wczesnym dzieciństwie, tym lepiej. Z poznania Boga dziecko musi wynieść radosny Jego obraz, ponieważ od obrazu Boga wytworzonego u dziecka zależeć będzie kontakt z Bogiem, modlitwa i dalsze życie.
J...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy