Palec pod budkę, bo za minutkę…

Nowoczesne metody nauczania

Tym nieco przewrotnym tytułem, nawiązującym do słynnej dziecięcej wyliczanki, chciałabym Państwa zaprosić do wykorzystania pomysłów krótkich zabaw, przerywników, rozgrzewek, które można przeprowadzić na początku, w środku lub pod koniec lekcji. Zapytacie Państwo: po co? Już za chwilę, już za momencik rozpoczniemy nowy rok szkolny 2022/2023. Niektórzy z Państwa otrzymają nowe zespoły klasowe lub wrócą do tych, z którymi już pracowali. Może warto w tym nadchodzącym roku zastosować nieco inne „zabiegi” dydaktyczne.

Chciałbym zaproponować Państwu aktywności, które mogą na początku zajęć wnieść nieco powiewu „energii”, dzięki której zaplanowana lekcja stanie się atrakcyjniejsza i mniej monotonna. Nawiążemy relacje, zobaczymy siebie nawzajem w nieco innej odsłonie: uczniów pobudzimy lub obudzimy, a nauczyciel będzie mógł zobaczyć swoich wychowanków z nieco innej perspektywy. Krótkie przerywniki, zwane energizerami, mogą mieć charakter pobudzający, integracyjny oraz rozwijający kreatywność. W zależności od poziomu edukacyjnego możemy zastosować różne formy tej krótkiej aktywności. 

POLECAMY

Przedszkole i klasy I–III

W przypadku dzieci młodszych ważną rolę odgrywa ruch i na początek zamiast „statycznej” modlitwy można z dziećmi, jeśli istnieje taka możliwość, zaśpiewać pieśń z pokazywaniem słów za pomocą gestów lub, jeśli jest do tego przestrzeń, zatańczyć. Dzieci pozbywają się nadmiernie nagromadzonej energii, a jeśli lekcja religii jest jedną z pierwszych lekcji, może „obudzić” na dalsze wyzwania dnia.
 


Z mojego doświadczenia wynika, że dzieciaki w tym wieku szybko tracą koncentrację, a zastosowanie elementów muzycznych połączonych z ruchem powoduje, że są one bardziej skupione na zadaniu. Taka gimnastyczna modlitwa to także ćwiczenie motoryki dużej, przekraczanie linii środka, co, zgodnie z założeniami neurodydaktyki, sprzyja uczeniu się. To takie terapeutyczne triki, które...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy