Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowoczesne metody nauczania

17 sierpnia 2022

NR 16 (Lipiec 2022)

Palec pod budkę, bo za minutkę…

0 251

Tym nieco przewrotnym tytułem, nawiązującym do słynnej dziecięcej wyliczanki, chciałabym Państwa zaprosić do wykorzystania pomysłów krótkich zabaw, przerywników, rozgrzewek, które można przeprowadzić na początku, w środku lub pod koniec lekcji. Zapytacie Państwo: po co? Już za chwilę, już za momencik rozpoczniemy nowy rok szkolny 2022/2023. Niektórzy z Państwa otrzymają nowe zespoły klasowe lub wrócą do tych, z którymi już pracowali. Może warto w tym nadchodzącym roku zastosować nieco inne „zabiegi” dydaktyczne.

Chciałbym zaproponować Państwu aktywności, które mogą na początku zajęć wnieść nieco powiewu „energii”, dzięki której zaplanowana lekcja stanie się atrakcyjniejsza i mniej monotonna. Nawiążemy relacje, zobaczymy siebie nawzajem w nieco innej odsłonie: uczniów pobudzimy lub obudzimy, a nauczyciel będzie mógł zobaczyć swoich wychowanków z nieco innej perspektywy. Krótkie przerywniki, zwane energizerami, mogą mieć charakter pobudzający, integracyjny oraz rozwijający kreatywność. W zależności od poziomu edukacyjnego możemy zastosować różne formy tej krótkiej aktywności. 

POLECAMY

Przedszkole i klasy I–III

W przypadku dzieci młodszych ważną rolę odgrywa ruch i na początek zamiast „statycznej” modlitwy można z dziećmi, jeśli istnieje taka możliwość, zaśpiewać pieśń z pokazywaniem słów za pomocą gestów lub, jeśli jest do tego przestrzeń, zatańczyć. Dzieci pozbywają się nadmiernie nagromadzonej energii, a jeśli lekcja religii jest jedną z pierwszych lekcji, może „obudzić” na dalsze wyzwania dnia.
 


Z mojego doświadczenia wynika, że dzieciaki w tym wieku szybko tracą koncentrację, a zastosowanie elementów muzycznych połączonych z ruchem powoduje, że są one bardziej skupione na zadaniu. Taka gimnastyczna modlitwa to także ćwiczenie motoryki dużej, przekraczanie linii środka, co, zgodnie z założeniami neurodydaktyki, sprzyja uczeniu się. To takie terapeutyczne triki, które...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy