Odwaga w pełnieniu woli Bożej na przykładzie historii bohaterów biblijnych – cz. II

Z praktyki katechety

W poprzednim numerze inspirowaliśmy się w temacie pełnienia woli Bożej takimi postaciami jak Mojżesz, Jeremiasz i Dawid. Kontynuując powyższy temat, warto zatrzymać się nad historią kolejnej postaci Starego Testamentu, tj. Gedeonem, o którym mowa jest w Księdze Sędziów. Kim był? Pochodził z ­pokolenia Manassesa, był izraelskim sędzią oraz wojskowym przywódcą. Swój urząd jako sędzia pełnił przez 40 lat. Uwolnił Izraelitów, zwyciężając Amalekitów i Madianitów. 

POLECAMY

Izraelici [znów] czynili to, co złe w oczach Pana, i Pan wydał ich na siedem lat w ręce Madianitów. A ręka Madianitów zaciążyła nad Izraelitami, tak że przed Madianitami kopali sobie schronienia w górach, jaskinie i miejsca obronne. Zdarzało się, że ledwie Izraelici co zasiali, przychodzili Madianici i Amalekici oraz lud ze wschodu słońca i napadali na nich, a rozbijając obozy naprzeciwko nich, niszczyli plony ziemi aż ku granicom Gazy. Nie pozostawiali Izraelowi żadnych środków do życia – ani owiec, ani wołów, ani osłów. Zjawiali się bowiem wraz ze stadami i namiotami, a przychodzili tak tłumnie jak szarańcza: liczba ich i wielbłądów była niezwykle wielka. Tak wpadali do kraju, aby go pustoszyć. Madianici wtrącili więc Izraela w wielką nędzę. Poczęli zatem Izraelici wołać do Pana.

A gdy Izraelici wołali do Pana z powodu Madianitów, Pan wysłał Izraelitom proroka, który im rzekł: «To mówi Pan, Bóg Izraela: Oto Ja was wyprowadziłem z Egiptu i Ja was wywiodłem z domu niewoli. Ja was wybawiłem z rąk Egipcjan i z rą...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy