O miłosierdziu Boga w katechezie

Temat numeru

Zadaniem katechety jest pomaganie wychowankom w przyjmowaniu i okazywaniu miłosiernej miłości oraz w odróżnianiu Bożego miłosierdzia od naiwności, litości czy od pobłażania złu.

 

POLECAMY

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Młodzież, która odchodzi od Boga

Wszyscy potrzebujemy miłosierdzia

Dzięki katechezie uczniowie powinni coraz lepiej rozumieć miłość Boga do człowieka i poznawać podstawowe prawdy o człowieku. Jedną z tych prawd jest fakt, że po grzechu pierworodnym każdy z nas potrzebuje miłosierdzia – od Boga i od ludzi. W jakimś bowiem stopniu wszyscy jesteśmy niemiłosierni. Pierwszą formą braku miłosierdzia jest to, że nie kochamy czy że kochamy za mało. Życie poza miłością staje się nieznośnym ciężarem. Dzieci i młodzież doświadczają tego jeszcze bardziej boleśnie niż my, dorośli. Inne, jeszcze bardziej drastyczne formy braku miłosierdzia mają miejsce wtedy, gdy krzywdzi czy wręcz dręczy nas ktoś, kto powinien nas chronić i wspierać. Małżonek czy rodzic, który nie kocha, staje się niemiłosierny wobec swoich bliskich. Bywa i tak, że ktoś staje się niemiłosierny dla samego siebie. Dzieje się tak wtedy, gdy nastolatek czy dorosły wchodzi w uzależnienia, chowa się przed Bogiem, staje się niewolnikiem grzechu, wchodzi na drogę przekleństwa i śmierci, przez co doprowadza siebie do depresji, rozpaczy czy stanów samobójczych. Niemiłosierni wobec samych siebie jesteśmy także wtedy, gdy naiwnie „poświęcamy się” komuś, kto nas nie kocha, lecz dręczy. Taka sytuacja ma miejsce na przykład wtedy, gdy jakaś dziewczyna trwa przy chłopaku, który brutalnie ją krzywdzi, zamiast się nawracać.

Miłosierdzie to nie naiwność wobec krzywdziciela

Jedynie wtedy katechizowani są w stanie owocnie korzystać z miłosierdzia od Boga i ludzi, kiedy już wiedzą, na czym ono polega. To dlatego w czasie katechezy uczniowie powinni najpierw dowiedzieć się, czym miłosierdzie nie jest. Pierwszy błąd to mylenie miłosierdzia z naiwnością. Przykładem jest sytuacja, w której demoralizujący rówieśników uczeń otrzymuje od naiwnie „miłosiernych” nauczycieli kolejną „szansę”, mimo że nie zmienia swojego zachowania. W takiej sytuacji nauczyciele stają się niemiłosierni wobec uczniów, których on krzywdzi. Mamy wtedy do czynienia z tak zwanym wychowaniem bezstresowym w szkole. W praktyce polega ono na tym, że jedynymi niezestresowanymi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy