Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z praktyki katechety , Otwarty dostęp

19 listopada 2021

NR 12 (Listopad 2021)

Katolicki challenge na Facebooku

0 289

Większość naszych uczniów ma swoje konto na Facebooku, co więcej, niektórzy z nich nie potrafią sobie wyobrazić życia bez tej aplikacji, gdzie zamieszczają swoje zdjęcia i różne posty. Ponadto prawie każda klasa ma swoją grupę prywatną na Messengerze, gdzie uczniowie przekazują sobie najważniejsze rzeczy dotyczące lekcji, zadań domowych, spraw klasowych. Jest to jeden z najbardziej lubianych przez naszych uczniów portali.

Swego czasu na Facebooku pojawiały się różne wyz­­wania. Ludzie wstawiali zdjęcia z dzieciństwa, wykonywali ćwiczenia gimnastyczne i dawali wyzwanie, aby ich znajomi uczynili podobnie. Uczestniczyło w tym wie­le osób, dobrze się przy tym bawiąc. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie działania przenieść na grunt katechezy i połączyć naukę z zabawą. Na początku należałoby przemyśleć o tym, czy chcielibyśmy to robić na ogólnej stronie Facebooka, czy utworzyć stronę prywatną danej klasy czy całej szkoły. Moim zdaniem opcja druga jest lepsza, gdyż wtedy do strony będą miały dostęp tylko wybrane osoby, a nie cała społeczność Facebooka.

POLECAMY

Challenge – propozycje:

Challenge modlitewny (cel: uczeń dowiaduje się, że modlitwa jest czymś naturalnym w naszym życiu)

 1. Katecheta z jedną klasą nagrywa wspólną modlitwę (może to być „Ojcze Nasz”, „Pod Twoją obronę” lub inne) i zaprasza inną klasę, aby również nagrała, jak się modli i zaprosiła do tego kolejną klasę.
 2. Katecheta może zaprosić na tzw. live modlitewny, czyli określa dzień i godzinę, o której będzie prowadzona modlitwa na żywo; wcześniej zaprasza wszystkie klasy do uczestnictwa.

Challenge: powtórka materiału (cel: uczeń przypomni sobie podstawowe informacje o przykazaniach Bożych, siedmiu grzechach głównych, historii biblijnej)

 1. Katecheta zaprasza uczniów do challenge’u „Przykazania Boże”. Określa, na czym wyzwanie będzie polegało. Tu może zaproponować, aby dana klasa przypomniała treść jednego przykazania wraz z jego wyjaśnieniem, nagrała to, wstawiła na Facebooka szkolnego i wywołała inną klasę, aby przypomniała kolejne przykazanie i do czego ono się odnosi. Wyzwanie skończy się, gdy powtórzymy wszystkie przykazania.
 2. Challenge: „7 grzechów głównych” – podobna zasada; jedna klasa wymienia pierwszy grzech główny, podaje jego przykłady i wywołuje do zadania inną klasę.
 3. Challenge: „Historia biblijna”. Jego celem może być przypomnienie najważniejszych wydarzeń narodu wybranego, począwszy od Abrahama, skończywszy na zajęciu Ziemi Obiecanej. Jedna klasa może nagrać, jak opowiada o wyjściu Abrahama z ziemi rodzinnej i wywołać do wyzwania drugą klasę, np. żeby opowiedziała, na czym polegała próba wiary Abrahama itd.
   


Challenge: „Święta” (cel: uczniowie podejmą refleksje nad własnym przeżywaniem okresu Adwentu czy Wielkiego Postu)
Możemy też w okresie Adwentu czy Wielkiego Postu zrobić tematyczny challenge.

 1. Katecheta po lekcji o dobrym ­przeżywaniu Adwentu czy Wielkiego Postu nagrywa z ucznia­­mi filmik, w którym opowiadają o tym, co zamierzają zrobić, aby dobrze przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Wyzywają do challenge’u inną klasę, zadając to samo pytanie: A co wy będziecie robić, aby dobrze przeżyć Adwent? Macie jakieś postanowienia?
 2. Challenge „Co jest najważniejszego w Świętach Bożego Narodzenia?” – podobna zasada, nagrywamy z uczniami filmik, w którym odpowiadają na pytania, wzywamy do zadania inną klasę i oczywiście publikujemy na stronie facebookowej naszej szkoły.

Challenge: „Biblia” (cel: uczniowie będą poznawać wybrane fragmenty z Biblii, propagowanie lektury Biblii)

 1. Wyzwanie dotyczące Biblii mogłoby polegać na tym, że podajemy jakiś skrót biblijny i wyzywamy klasę, aby znalazła fragment i oczywiście nagrała, jak go odczytuje. Klasa po wykonaniu zadania podaje następy skrót. W tej sytuacji challenge może trwać długo, dlatego warto określić czas poznawania Biblii w ten sposób.
 2. „Cuda Jezusa” – katecheta nagrywa sce...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy