Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z praktyki katechety

31 marca 2021

NR 8 (Marzec 2021)

Katecheza o Wielkim Poście w starszych klasach szkoły podstawowej

0 272

Nearpod to platforma, która ma wiele możliwości tworzenia interaktywnych lekcji, które są do wykorzystania zarówno na lekcjach zdalnych, jak i tych, które odbywają się w budynku szkoły. 

POLECAMY

W niniejszym artykule chciałabym zaproponować lekcję o Wielkim Poście. Jako nauczyciele religii co roku przeprowadzamy lekcję na ten temat.

Na początek proponuję piosenkę ks. Jakuba Bartczaka Odchodzę, która ma na celu wzbudzenie refleksji nad własnym życiem. 

Możemy zaprosić uczniów do tego, żeby zastanowili się, w jakim są momencie życia. Może to być praca w parach, co na MS Teams jest możliwe. Jeśli nie ma takiej możliwości, możemy poprosić uczniów o zapisanie tego w zeszytach lub posłużyć się możliwością colaborate, czyli tablicy współpracy na platformie Nearpod. Nad czym możemy podjąć refleksję:

  • Jakie dobre rzeczy mnie w życiu spotkały?
  • Za co mogę być Panu Bogu wdzięczny?

Warto  rozpocząć katechezę od tego, żeby uczniowie zobaczyli i ucieszyli się dobrem, które ich spotyka, a które jest darem od Pana. Może być to w kontekście postu od narzekania i zachęty do wdzięczności.

Potem proponuję zadać uczniom pytanie otwarte, które wyświetli się na ekranie naszych uczniów, żeby zorientować się, w jaki sposób postrzegają czas Wielkiego Postu. Na podstawie odpowiedzi uczniów można porozmawiać z nimi; zapytać, dlaczego myślą tak, a nie inaczej. Starajmy się nie oceniać odpowiedzi uczniów, a zrozumieć motywy takiego myślenia.

Kolejno warto wykorzystać „tablicę współpracy”, gdzie uczniowie mogą napisać lub dodać obrazek, który kojarzy im się z tym czasem. Na podstawie wypowiedzi uczniów można stworzyć notatkę wizualną. Przykładowe notatki wizualne autorstwa Małgorzaty Kozioł można zobaczyć na stronie katechezawizualna.pl.

Następnie możemy zaproponować i wraz z uczniami obejrzeć film Short film – Beauty, czas trwania ponad 8 minut (https://youtu.be/SAgPeSGI6i4). Film opowiada o pewnej dziewczynie, która zachowywała się w sposób egoistyczny, zajmując się tylko sobą. Miała chłopaka, ale on też zauważył takie zachowanie dziewczyny, które mu się nie spodobało. Znalazł sobie inną dziewczynę, która w filmie jest praktycznie niezauważalna, a która robi dużo dobrych rzeczy, które są mało widoczne. Film dzięki dobrze poprowadzonej rozmowie może skłonić do refleksji nas samych i naszych uczniów na temat tego, co jest ważne w Wielkim Poście. 

Wielki Post to czas skupienia na Bogu, na drugim człowieku, w którym też jest Jezus. Możemy kontynuować temat, nawiązując do tego, co nam może pomóc:

  • post,
  • modlitwa,
  • jałmużna,

Kolejno proponuję przeczytanie tekstu 4 powody, dla których nie warto czekać z modlitwą do emerytury (link jest w kodzie QR – http://harcerkaodpanaboga.blogspot.com/2017/09/4-powody-dlaczego-nie-warto-czekac-z.html) i na jego podstawie odpowiedzieć na pytanie podane w tytule.
 

 

Proponowany fragment tekstu:

Dlaczego nie warto odkładać modlitwy do emerytury?

1. Podczas modlitwy możesz zadawać pytania!

Będąc jeszcze młodym, zanim zacząłem podróżować, szukałem jawnie mądrości w modlitwie (Syr 51, 13). Warto szukać mądrości właśnie w modlitwie. Jest wielu młodych ludzi, którzy to Słowo wprowadzają w życie i uważają modlitwę za ważną część życia. Pytają się Boga, jaka jest Jego wola. Chcą słuchać Jego Słowa i Nim w życiu się kierować. Jeśli nie rozmawiamy z Bogiem, nie pytamy, co On myśli na różne tematy, to w jaki sposób mamy wiedzieć, co w życiu robić?
Sam Jezus całą noc (sic!) spędził na modlitwie, następnie wybrał Dwunastu. 
Masz podjąć ważną decyzję – idź na modlitwę. Nie wiesz, co masz w życiu robić? Pytaj Boga na modlitwie. Bóg przemawia na różne sposoby – przez Pismo Święte, innych ludzi, różne wydarzenia. Czy potrafisz to wszystko właściwie odczytać?

2. W modlitwie jest siła!

Co robisz, kiedy otworzysz oczy? Jaka jest twoja pierwsza czynność? Podziękuj Bogu za przeżytą noc i kolejny dzień, który się zaczyna. Poza tym przed rozpoczęciem swoich obowiązków warto „zatrzymać się” na dłuższej modlitwie, zajrzeć do czytania Ewangelii, powiedzieć Bogu o tym, co nas czeka, z czego się cieszymy, a czego się boimy w nadchodzącym dniu. Co Pan Bóg chce nam powiedzieć przez „Słowo z dnia”?

Zdecydowanie polecam modlitwę Jezu, Ty się tym zajmij! wypowiedzianą z wiarą i ufnością.

Modlitwa może być takim espresso z rana, która „stawia nas na nogi” i zmienia nasze spojrzenie na kolejny dzień! Trwając w Bogu, wszystko jest inne, chcemy patrzeć na świat oczami Boga!

W filmie Siła modlitwy, gdy małżeństwo się rozpada, małżonka spot...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy