Jonasz z 2b

Lekcja z filmem

Od niedawna możemy oglądać pierwszy polski katolicki serial dla młodzieży pt. Jonasz z 2b. Jest to zupełnie niezależna produkcja, powstała z inicjatywy katolickich artystów (Agnieszki Olszewskiej – autorki scenariusza i jej męża Mateusza Olszewskiego – reżysera).

Serial jest w całości dostępny na kanale YouTube ojca Adama Szustaka „Langusta na Palmie”. Reklamując film, ojciec użył kilku określeń, które mają przybliżyć jego treść: „miłość, romantyka, chuligani, policja, kluby, rekolekcje, ksiądz, Pan Bóg, nawrócenia”. Te słowa doskonale obrazują całą produkcję i jednocześnie dają do zrozumienia, że to będzie serial pełen emocji, ukazujący wiele środowisk bliskich młodzieży. Dodatkowym atutem jest to, że postaci w całym filmie nie są wyidealizowane, mają wady oraz posługują się językiem współczesnym. Wszystkie te cechy sprawiają, że cały serial wciągnie naszych uczniów, a chrześcijańskie przesłanie pomoże im zastanowić się nad wiarą w różnych jej aspektach.

Myślę, że produkcja idealnie nadaje się do włączenia podczas lekcji. Jej głównymi tematami jest ewangelizacja oraz pokazywanie, na czym polega wspólnota religijna. Cały film przedstawia, jak można w ciekawy sposób rozmawiać o Bogu, jakie różne spojrzenia i wyobrażenia o Nim są obecne w społeczeństwie. Ponadto podczas całego seansu możemy zaobserwować, jak działa wspólnota religijna – że nie jest to sekta (jak czasem myśli młodzież), ale grupa wspierających się ludzi, którzy radośnie i konstruktywnie spędzają czas.

Serial jest podzielony na dziewięć odcinków, z których każdy trwa  około 10 minut. Całość można więc obejrzeć w około 1,5 godziny i przy omawianiu potraktować serial jak pełnometrażowy film. Innym pomysłem jest też odtwarzanie np. po jednym lub po dwa odcinki na osobnej lekcji i w oparciu o nie poprowadzenie katechezy.

Chciałabym w tym artykule przybliżyć nieco fabułę serialu i zaproponować pytania do dyskusji lub do zadania pisemnego dla...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy