Jak to jest być misjonarzem we własnym otoczeniu

Z praktyki katechety

Ewangelizacyjna radość

Jako nauczyciele religii w szkole mamy styczność nie tylko z ucz­niami. Spotykamy się z innymi nau­czycielami, pracownikami niepedagogicznymi czy rodzicami naszych uczniów. Pytanie brzmi: jak głosić Ewangelię skutecznie właśnie wśród osób wyżej wymienionych i jak robić to, nie będąc natarczywym?

POLECAMY

Powiem szczerze, że osobiście jestem przeciwniczką nachalnego nawracania, bo uważam, że nie da się „nawracać ludzi na siłę”. Poza tym, czy to jest moje zadanie? Pan Jezus mówi: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię! (Mk 1,15). To my – z pomocą Bożej łaski – mamy się nawracać. Naszym zadaniem nie jest nawracanie innych, wytykanie innym grzechów itd. Osobiście też w ogóle nie mam takiej natury i stylu. Jeśli człowiek doświadczy Bożej miłości, to wierzę, że Duch Święty przekona danego człowieka o grzechu. Spokojnie.

 

Radość Ewangelii napełnia serce oraz całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem. Ci, którzy pozwalają, żeby ich zbawił, zostają wyzwoleni od grzechu, od smutku, od wewnętrznej pustki, od izolacji. Z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość. 

 

W Adhortacji Apostolskiej Evangelii Gaudium O głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie Papież Franciszek zwraca uwagę na radość, która jest pierwszą rzeczą w kontekście ewangelizacji. Papież pisze o chrześcijanach, którzy jakoby cały czas trwają w czasie Wielkiego Postu, jakby Zmartwychwstanie Jezusa w ogóle nie miało miejsca. Trwają w smutku z ponurą twarzą, jakoby nie wierzyli, że Chrystus pokonał śmierć, żyje i chce nam dać życie!

W swojej codzienności widzę, że jest to ważne. Wiele osób ze szkoły, które widzą mnie praktycznie codziennie, zwraca mi na to uwagę. Dostrzega to i pyta. Miałam taką sytuację, że koleżanka, wchodząc do szkoły, zapytała mnie: J...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy