Formacja katechety – jest czy jej nie ma?

Rozwój osobisty katechety

Rozpocznę od pewnej historii. Szukaliśmy kiedyś w jednej z naszych parafii katechety, który miałby poprowadzić zajęcia dla uczniów jednej ze szkół podstawowych. Wszyscy znani nam katecheci byli już zatrudnieni w swoich szkołach i niestety nie mieli już możliwości wziąć kolejnego etatu. Po dłuższych poszukiwaniach znaleźliśmy osobę, która, wydawało nam się, że podoła stawianym przez nas wymaganiom. Czy tak było? Muszę przyznać, że nie. Pod kątem merytorycznym osoba ta była bardzo dobrze przygotowana, ale w wymiarze typowo ludzkim – niestety nie. Czy to jest tylko problem ­przygotowania do katechezy? Być może nie, ale warto zastanowić się nad tym, jak obecnie wyglądają przygotowania i formacja katechetów. Będę tutaj bazował na moim, przyznam, że bardzo subiektywnym doświadczeniu, chociaż w pewnych kwestiach, dotyczących duchowości, zasięgnąłem opinii kilku moich współbraci, którzy towarzyszą również katechetom podczas ich rekolekcji ignacjańskich.

Chciałbym się zatrzymać nad trzema aspektami nieustannej formacji katechety. Zaznaczam tutaj szczególnie słowo „nieustannej”, bowiem nie wierzę w coś takiego, że raz przygotowany człowiek do katechezy nie będzie się dalej rozwijał ludzko i duchowo. Tak więc owe aspekty czy też dziedziny formacji katechetów podzieliłbym na trzy kategorie:
 

POLECAMY

  1. Formowanie przez duchowieństwo i odpowiedzialnych za katechezę.
  2. Praca z dziećmi i młodzieżą oraz wpływ ich środowiska.
  3. Duchowy rozwój własny.


Ale zanim do tego przejdziemy, zacznijmy od studiów. W przypadku księży diecezjalnych i osób konsekrowanych jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w swojej przyszłości taki człowiek stanie za szkolnym biurkiem i będzie prowadził dla młodych ludzi katechezę. Na pewno mamy tu o wiele większe prawdopodobieństwo w przypadku księży diecezjalnych, dla których jest to również bardzo ważne źródło utrzymania. Problem może się pojawić wtedy, gdy ktoś czuje, że bycie katechetą to nie jest jego powołanie. Nie widzi siebie w tej roli i czuje się do tego przymuszony.
 

Przygotowanie do katechezy

podczas studiów można rozpatrywać z dwóch stron:

  • formalne – czyli...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy