Fireproof (Ognioodporny lub Próba ogniowa) reż. Alex Kendrick

Lekcja z filmem

Film może być ciekawym narzędziem edukacyjnym, ponieważ jeśli zostanie kreatywnie wykorzystany, to nie tylko uatrakcyjni katechezę, ale również skłoni do refleksji, zainspiruje, a często też zmotywuje do zmian w życiu. Warto jednak pamiętać, że aby lekcja z filmem miała sens, to obejrzenie ekranizacji powinno być punktem wyjścia do dyskusji lub innych działań rozwijających temat katechezy.

Kiedy chodziłam do pierwszej klasy liceum, mieliśmy w szkole tylko jeden telewizor. Gdy przenieśliśmy się do nowego budynku, okazało się, że odbiornik telewizyjny znajduje się w każdej sali. Również klasę katechetyczną wyposażono w taki sprzęt. Radość naszego księdza była tak wielka, że postanowił włączać nam film na każdej lekcji. Początkowo bardzo się cieszyliśmy – projekcje przedstawiające różne historie biblijne były naprawdę ciekawe. Ksiądz włączał jeden film za drugim, bez lekcji wyjaśniającej. Po kilku takich seansach byliśmy już jednak znudzeni. Myliły się nam postacie, a nawet tytuły filmów. Sami zaczęliśmy mówić, że już nie chcemy ich oglądać.
Czasem słyszę pytanie: czy warto włączać filmy pełnometrażowe na lekcji? Wtedy moja odpowiedź brzmi: nie, jeśli ma ich być za dużo. Myślę, że to pierwszy i najważniejszy wyznacznik. Oglądanie filmów jeden po drugim powoduje chaos i – co doskonale pamiętam z liceum – znudzenie. Jaka jest więc odpowiednia liczba filmów dla szkoły ponadpodstawowej? Moim zdaniem, jeden film na semestr. Uważam ponadto, że każdy film trzeba omówić z uczniami, wytłumaczyć pewne sceny, odnieść do rzeczywistości lub do nauki Kościoła. Warto też niektóre sprawy etyczne pojawiające się w filmie po prostu przedyskutować. Niejednokrotnie zdarzyło mi się zatrzymywać projekcję, aby zwrócić uwagę na jakiś szczegół albo zachowanie postaci.

POLECAMY

Wykorzystanie filmu podczas katechezy

Film podczas katechezy może pełnić różne funkcje. Jedną z nich jest wprowadzenie w temat. Zazwyczaj ma on wzbudzić zainteresowanie uczniów jakąś sprawą oraz wpłynąć na ich emocje. Dobrym przykładem są tu filmy psychologiczne, które nie wyjaśniają wprost, c...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy