Film Odważni (Courageous)

Lekcja z filmem

Istnieje wiele wartościowych filmów. Bardzo dużo z nich można włączyć uczniom na lekcji czy polecić do obejrzenia w domu. Jest jednak taki film, który moim zdaniem powinien obejrzeć każdy człowiek. To Odważni w reżyserii Alexa Kendricka. 

Głównym tematem tego filmu jest ojcostwo i to, co znaczy być prawdziwym mężczyzną. Film próbuje między innymi znaleźć odpowiedź na pytanie, co robić, by być najlepszym, a nie tylko wystarczająco dobrym ojcem dla swoich dzieci? Ponadto porusza wiele innych ważnych aspektów życia, takich jak relacja z Bogiem, żałoba po stracie dziecka, uczciwość, odwaga, odpowiedzialność za rodzinę, wartość pracy i inne.

POLECAMY

Bohaterowie

Film Odważni przedstawia historie czterech policjantów – Adama Mitchella, Nathana Hayesa, Shane Fullera oraz Davida Thomsona. Na co dzień stawiają oni czoła walce z miejscowymi gangami. W międzyczasie do ich paczki dołącza Javier Martinez – pracownik fizyczny, który usilnie próbuje zapewnić byt rodzinie i nieustannie boryka się z brakiem pracy. Prosi więc Boga o pracę i jeden z policjantów zatrudnia go do budowy szopy, choć dzieje się to przez pomyłkę. Wynika z tego wiele zabawnych scen, które rozładowują napięcie budowane przez główny wątek.

Pewnego dnia w miasteczku zdarza się poważny wypadek – pijany kierowca uderza samochodem w pojazd, w którym była dziewięcioletnia córka Adama. Niestety, dziewczynka umiera, co powoduje olbrzymie załamanie całej rodziny. Niezwykle wiernie ukazane są tu sceny żałoby i zadawania sobie pytań o sens tej śmierci. Widzimy rodzinę pogrążoną w smutku, ale próbującą się wspierać oraz przyjaciół i sąsiadów starających się pomóc w zaistniałej sytuacji. Adam zaczyna rozmyślać nad tym, jakim był ojcem dla swojej córki oraz co może zmienić, by być wzorem dla syna. W końcu redaguje zobowiązanie, w którym wypisuje zadania dla siebie jako ojca i męża. Kiedy pokazuje je kolegom, oni też decyd...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy