Ewangelizacja katechetów w sieci

Z praktyki katechety

Czy jako katecheci powinniśmy być w internecie – dodawać posty na Facebooku, prowadzić kanał na YouTubie, publikować na Instagramie? Jaki miałby być tego cel? Przecież to zabiera sporo czasu… Poza tym przecież jestem katechetą, nauczycielem religii, katechizuję w szkole. To już chyba wystarczy?

Jesteśmy świadomi, że ewangelizacja jest ważna, pisał o niej Jan Paweł II: „Między katechezą a ewangelizacją nie ma ani rozdziału, ani przeciwstawności, ani też całkowitej tożsamości, ale jakąś wewnętrzną więzią łączą się one ze sobą i wzajemnie uzupełniają”1.
Papież Franciszek nazywa „ewangelizację” uobecnianiem Królestwa Bożego w świecie2. Tym jest ewangelizacja, do której jesteśmy zaproszeni. Na przykład, arcybiskup Mediolanu Dionigi Tettamanzi robił ciekawą rzecz: „Przez cały tydzień można mu zadawać pytania drogą elektroniczną, a on w każdy piątek odpowiada na nie na YouTube”3.
Wiadomo, że trzeba zachować „zdrowy rozsądek” w korzystaniu z internetu, ale należy się zastanowić, czy warto w ogóle z niego zniknąć? Ciekawą refleksją na ten temat podzielił się arcybiskup Grzegorz Ryś: „Dzisiaj Internet stał się właściwie osobnym kontynentem, na którym ludzie »żyją« częściej i chętniej niż w Europie, Azji czy Afryce. To jest kontynent, gdzie stosunkowo łatwo nawiązuje się relacje, i te relacje nie mają granic. Dobry znajomy opowiadał mi, że kiedyś wszedł do pokoju córki i zapytał, co robi, a ona odpowiedziała: «Właśnie rozmawiam ze swoim przyjacielem z Korei Południowej«. […] Internet ma wiele zalet i dzięki niemu można robić wiele pięknych rzeczy, ale przy zastrzeżeniu, że ostatecznie ewangelizacja musi się dokonać w wymiarze realnym. Musi dojść do spotkania osoby z osobą – spotkania, które ostatecznie prowadzi człowieka w głąb wspólnoty, jaką jest Kościół, i w której przeżywa się wiarę, przyjmuje sakramenty, słucha Słowa, gdzie człowiek nie jest już tylko odbiorcą, ale też tym, który daje coś od siebie dla innych. Tylko wtedy stajemy się ciałem Chrystusa, domem Boga, w którym każdy ma swoją funkcję i gdzie jesteśmy rzeczywistą wspólnotą”4.
Jestem przekonana, że powyższego tematu jako katecheci nie możemy pominąć ani bagatelizować. Arcybiskup Claudio Maria Celli powiedział: Sieć internetowa jest środkiem, który przybliża ludziom Chrystusa. Dlatego warto wykorzystywać internet, by przybliżyć naszym uczniom Chr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy