Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z praktyki katechety

19 listopada 2021

NR 12 (Listopad 2021)

Adwentowe odliczanie – czyli początki kalendarzy adwentowych

0 229

Czy pamiętasz kawałek tektury z okienkami, w których były ukryte czekoladki na każdy dzień? Pamiętasz, jak bardzo czekałeś na skosztowanie tej ostatniej i odliczałeś dni do 24 grudnia? Kalendarze adwentowe mogą mieć różne formy, jednak zawsze przypominają nam o czuwaniu na przyjście Boga oraz kształtują naszą umiejętność czekania. Skąd jednak wziął się taki kalendarz w adwentowej rzeczywistości?

Kalendarz adwentowy został po raz pierwszy użyty przez niemieckich luteran w XIX i XX wieku. 
Religijne rodziny protestanckie znakowały swoje drzwi kredą każdego dnia grudnia, aby odliczyć czas do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Czasami używano świec zamiast kredy, dopóki (jak mówi bożonarodzeniowa legenda) ktoś połączył rysowanie i praktykę świec. Twórca pierwszego udokumentowanego drukowanego kalendarza adwentowego, Gerhard Lang, współwłaściciel wydawnictwa w Monachium, podobno wykorzystał pomysł swojej matki, która zrobiła mu małe świeczki przyklejone do kartonu, aby zaznaczyć jego odliczanie do Bożego Narodzenia, gdy był dzieckiem. Inne źródła podają, że zamiast świeczek znajdowały się tam małe babeczki, które młody Gerhard konsumował codziennie. Wydaje się, że jako dorosły przyjął ten pomysł i podążał za nim, publikując wyprodukowane wersje wykonane w drukarni, w której pracował. Tym sposobem w 1903 roku został opublikowany kalendarz bożonarodzeniowy „W krainie Dzieciątka Jezus”. Nad nadrukowanymi cytatami dzieci mogły naklejać obrazki. Wiadomo jednak, że rok wcześniej znany był już w Niemczech pierwszy wydrukowany techniką chromolitografii „Zegar bożonarodzeniowy dla dzieci”. Jak to zwykle bywa, branża świąteczna podchwyciła pomysł, a teraz mamy mnóstwo masowo produkowanych opcji kalendarza. Pierwsze kalendarze adwentowe ukazywały się w numerowanych wydaniach. Chociaż sprzedaż na początku była dość powolna i pierwsza wojna światowa początkowo powstrzymała popularyzację kalendarza adwentowego, to od 1920 r. zaczął się rosnący popyt, co spowodowało rozszerzenie różnorodności motywów. Od tej pory na rynku pojawiły się również kalendarze adwentowe w kilku wzorach różniących się wielkością i ceną. Pierwszym kalendarzem z otwieranymi okienkami był „Domek Dzieciątka Jezus”. Rozpoczynał się 6 grudnia, dlatego nazywano go też Kalendarzem św. Mikołaja. Ponieważ data pierwszej niedzieli adwentu jest zmienna i przypada między 27 listopada a 3 grudnia włącznie, wiele kalendarzy adwentowych, zwłaszcza tych wielokrotnego użytku, często zaczyna się 1 grudnia, chociaż te, które są produkowane na konkretny rok, często zawierają kilka ostatnich dni listopada, które są częścią okresu liturgicznego. Adwent rozpoczyna się od I nieszporów niedzieli po sobocie XXXIV tygodnia Okresu Zwykłego, a kończy przed I nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego w wieczór 24 grudnia. Dlatego też zdarza się, że kalendarze przygotowuje  się na od 23 do 28 dni.
 

POLECAMY


Zrób to sam

Kalendarz adwentowy ma na celu mobilizację do właściwego przeżywania tego radosnego i refleksyjnego okresu. Własnoręcznie wykonana praca przynosi uczniowi wiele satysfakcji, a możliwość wybrania formy daje wybór poziomowania stopnia trudności zadań i indywidualizacji. Dzięki kilku propozycjom wykonania kalendarza adwentowego uczeń będzie mógł sam podjąć decyzję, jaka forma jest dla niego najlepsza. Zadanie jest czasochłonne, więc warto przeznaczyć na tę aktywność dwie lekcje. Można również zaproponować dokończenie pracy w domu. Skorzystajcie z moich propozycji:

 • Rolki po papierze toaletowym – do wykonania tego kalendarza potrzebujesz 27 rolek (w 2021 r. adwent rozpoczyna się 28 listopada), gorącego kleju lub kleju Magic, 27 zadań do wycięcia (możesz użyć tych przygotowanych w artykule), 27 czekoladek. Z rolek utworzyć można choinkę lub dowolną wybraną bryłę, sklejając ze sobą boki rolek. Każda przegródka może zostać zaklejona papierem samoprzylepnym bądź zaślepiona kawałkiem materiału i gumką recepturką lub sznurkiem. 
   
 • Sznureczki zwisające z wieszaka do ubrań lub gałęzi brzozowej – do wykonania tego kalendarza potrzebujesz 27 kwadratowych skrawków materiału z motywem świątecznym (najlepiej różnej wielkości od 10 × 10 cm do 20 × 20), sznurka jutowego, wieszaka na ubrania (najlepiej białego) lub gałęzi brzozy, gałązki sosnowej i lampek świątecznych do przyozdobienia. Drewniany wieszak możesz pomalować metodą decou­page – serwetkową. Ze skrawków materiału tworzymy małe woreczki, w które możemy włożyć wybrane przez siebie drobiazgi. Zamiast woreczków można wykorzystać różnego rodzaju kartoniki opakowane w świąteczny papier.
   
 • Pudełka po zapałkach – do wykonania tego...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Katecheza"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Dostęp do filmów szkoleniowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy