A co, jeśli Boga nie ma?

Jak rozmawiać z uczniem, który wątpi w istnienie Boga i ma kryzys wiary?

Temat numeru

Coraz więcej nastolatków mówi o swoich problemach z wiarą i o swoich wątpliwościach co do tego, czy Bóg naprawdę istnieje. Zdarza się, że jakiś uczeń – także w czasie katechezy – twierdzi, że jest ateistą. W odniesieniu do wychowanków, którzy mówią o swoich trudnościach w wierze, katecheta ma potrójne zadanie. 

POLECAMY

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Sprawdź artykuł: Młodzież, która odchodzi od Boga

  1. Po pierwsze, powinien odkryć przyczyny kryzysu wiary u danego wychowanka oraz powody jego wątpienia w to, że Bóg istnieje. Chodzi tu zwłaszcza o zrozumienie sposobu interpretowania i przeżywania tych przyczyn przez konkretnego wychowanka. Każdy z nas wszystko rozumie i przeżywa na swój niepowtarzalny sposób. Kryzys wiary też.
  2. Po drugie, katecheta powinien być na tyle empatyczny, żeby trafnie wczuwać się w całą historię i w obecną sytuację egzystencjalną danego wychowanka, zwłaszcza w to, jak wygląda jego sytuacja w domu rodzinnym i w jego środowisku rówieśniczym. Jedynie ten wychowawca, który potrafi patrzeć na świat oczami wychowanka, jest w stanie rozmawiać z nim takim językiem i dobierać takie argumenty, które są dla tego wychowanka zrozumiałe i ważne z jego perspektywy. 
  3. Po trzecie, katecheta powinien pamiętać o tym, że ten, kto przeżywa trudności w wierze i kto wątpi w istnienie Boga, potrzebuje najpierw spotkania z kimś, kto kocha, kto jest życzliwy i przyjazny, cierpliwy i pełen szacunku dla każdego: wierzącego, wątpiącego czy ­odchodzącego od Kościoła. Bóg jest miłością i dlatego – zwłaszcza w odniesieniu do dzieci i młodzieży – pierwszym argumentem za Jego istnieniem jest to, że ktoś z dorosłych potrafi kochać. Czasem kochać i milczeć. W dyskusjach na temat Boga rację ma ten, kto promieniuje miłością. 

Brak miłości i doznane krzywdy

Kryzys wiary – jak wszystko, co się w nas wydarza – nie jest czymś przypadkowym. Nie pojawia się bez powodu. Zwykle przyczyną powątpienia w Boga jest zespół czynników, a nie jakieś pojedyncze wydarzenie czy jakaś jedna konkretna sytuacja. Najczęściej kryzys wiary zaczyna się na skutek przyczyn zewnętrznych, czyli tych, które nie są bezpośrednio zależne od danego ucznia i jego postępowania.
Często początkiem zwątpienia w istnienie Boga i w Jego miłość jest rozczarowanie chłopaka czy dziewczyny własnymi rodzicami. Jeśli rodzice odnoszą się do siebie nawzajem z agresją, jeśli nie okazują miłości swoim dzieciom, jeśli ojciec czy m...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy