Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia z pomysłem

24 stycznia 2020

NR 1 (Styczeń 2020)

Zamaluj kod – lekcja o Cyrylu i Metodym
Scenariusz lekcji szkoła podstawowa

142
Czas trwania 45 minut
Cel lekcji Zapoznanie uczniów z postaciami Cyryla i Metodego
Korelacja z przedmiotami
  • Uczeń zna najważniejsze fakty z życia Cyryla i Metodego
  • Uczeń wie, że Cyryl i Metody to patroni Europy
  • Uczeń potrafi wymienić nazwy państw słowiańskich
  • Uczeń zna flagi państw europejskich
Korelacja z przedmiotami
  • język polski
  • historia
  • geografia
Metody
  • praca w grupie

Przed lekcją
Nauczyciel, korzystając ze strony internetowej http://mal-den-code.de, przygotowuje kod QR. Po wejściu na stronę klika Code erstellen. W miejscu oznaczonym „text” wpisuje: „Brawo! Zapracowałeś na szóstkę!”, następnie klika Code zum ausmalen erstellen i wybiera z listy opcję Mittel (1–9).

Nauczyciel pobiera na komputer obie wersje. Kod do zamalowania kseruje dla każdej grupy. Zamalowana kopię nauczyciel zatrzymuje dla siebie, aby wiedzieć, które cyfry podyktować uczniom.Nauczyciel pobiera na komputer obie wersje. Kod do zamalowania kseruje dla każdej grupy. Zamalowana kopię nauczyciel zatrzymuje dla siebie, aby wiedzieć, które cyfry podyktować uczniom.

Przebieg zajęć

Wstęp
Dzielimy klasę na cztero- lub pięcioosobowe grupy. Rozdajemy uczniom przygotowane kody. Wyjaśniamy, że ich zadaniem będzie wykonanie czterech zadań. Za każde poprawnie wykonane zadanie otrzymają cyfrę, którą będą musieli zamalować. Jeśli cyfr do zamalowania jest więcej niż zadań, można za wykonanie zadania zdradzić uczniom dwie lub trzy cyfry.
Zadanie 1. 
Rozdajemy uczniom mapę Europy z zamalowanymi krajami, które posługują się językami słowiańskimi. Zadaniem uczniów jest wypisanie siedmiu krajów i ich języków urzędowych. Za poprawne wykonanie uczniowie otrzymują cyfrę do zamalowania.


Zadanie 2. 
Rozdajemy uczniom alfabet głagolicy z zapisaną treścią zadania: 
Najstarszym pismem słowiańskim jest głagolica. Przetłumacz tekst zapisany głagolicą na język polski. Za poprawne wykonanie grupa otrzyma cyfrę do zamalowania. 


Z...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy