Wiodące cele katechetyczne |
|
Szczegółowe cele operacyjne |
Uczeń:
|
Metody nauczania |
|
Środki dydaktyczne |
|
Przebieg lekcji
- Rozpoczęcie katechezy
Znak krzyża świętego.
- Wprowadzenie do katechezy
Dzieci przynoszą swoje skarby, pokazują je, opowiadają o nich, mówią, skąd je mają (otrzymały, kupiły, znalazły). Układają je na przygotowanym wcześniej stoliku. Katecheta przynosi obrazki, na których są inne skarby: wyciągnięta ręka – znak podarunku; pieniądze – znak zakupu; lupa – znak odnalezienia prezentu. Umieszczamy je na tablicy. Pokazujemy dzieciom również rysunek perły lub czegoś drogocennego (można mieć taki skarb w ręce) i opowiadamy, że jest on bardzo cenny (można nawiązać do przypowieści o skarbie). Tworzymy kilka grup. Zadaniem każdej jest narysowanie, w jaki sposób można strzec swojego skarbu (np. zamknąć w skrzyni, w sejfie lub zanieść do banku). Rysunki dzieci umieszczamy na tablicy.
- Odkrywanie Bożego wezwania
Jest taki skarb, który można przechowywać tylko w sercu. Pokazujemy pięknie zapakowane pudełko z napisem „Uwaga skarb”, w którym znajdują się koniczynki dla każdego dziecka oraz jedna większa koniczynka do położenia na szarym papierze. Informujemy dzieci, że w pudełku znajduje się coś, co przypomina nam skarb, który otrzymał każdy z nas.
- Jaki to skarb?
Dziecko wyciąga z pudełka największą koniczynkę i umieszcza ją na tablicy równolegle do perły. Na liściach koniczyny znajdują się trzy imiona: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Oznaczają one naszego Jedynego Boga. To jest największa tajemnica naszej wiary. Bóg jest naszym najcenniejszym skarbem, który otrzymaliśmy za darmo w czasie chrztu świętego.
- Gdzie taki skarb przechowujemy?
Katecheta pokazuje dzieciom duże serce i prosi jedno dziecko, aby umieściło je na tablicy pod koniczynką. Wręczamy (lub przypinamy) każdemu dziecku małe koniczynki, aby przypominały im o miłości Boga, aby dziękowały Bogu za to, że od chwili chrztu mieszka w naszych sercach.
- Odpowiedź na Boże wezwanie
Wykonujemy znak krzyża.
- Gdzie spotykamy krzyż?
(wypowiedzi dzieci)
W kościele, w domu, na ulicy, w szkole, w przedszkolu, na cmentarzu, obok kościoła itd.
Krzyż należy szanować, ponieważ jest on znakiem miłości Boga do nas. Ludzie, którzy kochają Boga, wieszają krzyże na ścianach swoi...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Katecheza"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Dostęp do filmów szkoleniowych
- ...i wiele więcej!