Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia z pomysłem

14 września 2020

NR 5 (Wrzesień 2020)

Toontastic 3D i StoryJumper,
czyli twórz własne historie animowane i swoje książki!

0 432

Toontastic 3D to prosta aplikacja, którą można się posługiwać zarówno na smartfonie z systemem Android, jak i iPhonie oraz iPadzie z systemem iOS. Jest to aplikacja, którą można pobrać w Sklepie Play lub w App Storze. Toontastic 3D to aplikacja, dzięki której Ty i Twoi uczniowie możecie przedstawić w bardzo szybki i prosty sposób daną historię biblijną, zapoznać się z postacią danego świętego, czy wyjaśnić, w jaki sposób modlić się modlitwą różańcową czy Koronką do miłosierdzia Bożego.

Na studiach pedagogicznych o specjalności edukacja mobilna w kulturze cyfrowej pani doktor opowiadała o swojej córce, która za pomocą aplikacji Toontastic 3D wytłumaczyła warunki dobrej spowiedzi. Nagrała filmik animowany na ten temat w wyżej wymienionej aplikacji. Pokazała koledze, który nie nauczył się na kartkówkę z warunków dobrej spowiedzi, która miała się odbyć na lekcji religii. Córka tej pani pokazała mu 2–3 razy filmik, który stworzyła, a ten dostał z kartkówki czwórkę. Ta sytuacja pokazuje, że trudniej nam przyswoić z pozoru „suchą wiedzę” czy pojęcia w sposób tradycyjny, ucząc się tego na pamięć z kartki, ale łatwiej i przyjemniej, gdy ta wiedza zostanie przedstawiona w atrakcyjny sposób, jak w tym przypadku. Ponadto już podczas tworzenia animacji w aplikacji dziewczynka uczyła się na kartkówkę, tworząc na ten temat historię. Myślę, że przy tym miała także radość z tworzenia!

POLECAMY

Jak wygląda aplikacja?

Ikonka aplikacji prezentuje małpkę w czerwono-niebieskich okularach z klapsem filmowym. Wygląd aplikacji jest bardzo przejrzysty.

Na samym początku zobaczymy grafikę, klikamy „plus”, żeby wybrać model historii, którą będziemy się posługiwać podczas naszej pracy.

Mamy do wyboru trzy możliwości:

1. „Short Story” – krótką historię, która zazwyczaj składa się z trzech elementów – z początku, rozwinięcia i zakończenia. W trakcie ewentualnie można dodawać jeszcze elementy historii, jeśli mamy taką potrzebę.

2. „Classic Story” – która w swoim schemacie ma takie punkty, jak:

 • „Setup” – wprowadzenie do naszej historii;
 • „Conflict” – konflikt, który chcielibyśmy rozwiązać za pomocą animacji;
 • „Challenge” – wyzwanie, które chcemy podjąć w trakcie;
 • „Climax” – punkt kulminacyjny naszej historii;
 • „Resolution” – rozwiązanie/zakończenie.
 • Ten szablon może się przydać, kiedy tworzymy historię, która budzi wiele emocji, a za pomocą której możemy przedstawić konkretne argumenty za lub przeciw.

3.  „Science Report” – który jest przystosowany raczej do takich przedmiotów, jak: chemia, fizyka, w których mamy jakieś pytanie, hipotezy, eksperyment, rezultaty swoich działań oraz podsumowanie, konkluzję.
 

W każdym z trzech schematów mamy podobne możliwości do wyboru. Najpierw wybieramy tło. Możemy wybrać gotowy szablon lub coś narysować, np. różaniec, jeśli chcielibyśmy nagrać animację, w jaki sposób modlić się tą modlitwą. Poniżej przykładowe tła.

 

Klikając opcję, która znajduje się 
w lewym, dolnym rogu „Draw your own”, mamy możliwość stworzenia tła 
przez samych siebie.
 

Następnie mamy możliwość wybrania postaci, możemy zmienić kolor skóry, włosów czy ubrań.

Następnie mamy możliwość wybrania postaci, możemy zmienić kolor skóry, włosów czy ubrań.

Po zakończeniu nagrywania historii w całości nadajemy tytuł naszej pracy oraz imię osoby, która stworzyła animację. Po zapisaniu filmik powinien pojawić się w galerii urządzenia.

 

 

StoryJumper, czyli stwórz własną książkę!

Storyjumper.com to strona, za pomocą której stworzysz książkę na wybrany przez Ciebie temat. Strona stwarza wiele możliwości, żeby opowiedzieć historię biblijną, przygotować książkę o danej postaci. Tak naprawdę dużo zależy od kreatywności danej osoby. Możesz sam przedstawić zagadnienie albo zaproponować taką pracę swoim uczniom.

Chcąc zacząć naszą przygodę ze stroną stroyjumper.com, po zalogowaniu trzeba kliknąć zielony przycisk „Create book”. Następnie mamy do wyboru różne szablony w zależności od koncepcji:

 • Blank – „czysta książka”. Sam możesz zdecydować, w jaki sposób będzie ona wyglądała;
 • ABC’s of...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Katecheza"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Dostęp do filmów szkoleniowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy