Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja z muzyką

10 września 2020

NR 5 (Wrzesień 2020)

Teledyski chrześcijańskie

0 548

Współczesny świat jest przesiąknięty obrazami i dźwiękami. Szczególnie wrażliwa na nie jest młodzież. Wychodząc im naprzeciw, możemy posłużyć się wyjątkową formą połączenia filmu i muzyki, którymi są teledyski o tematyce chrześcijańskiej. Są one idealnym narzędziem do wykorzystania podczas lekcji, gdyż są krótkie, przez co nie zajmują większości lekcji. Pozwalają na przykład wprowadzić w temat katechezy, pomóc w przedstawieniu zagadnień lub stanowić podsumowanie omawianego tematu. Ponadto teledyski są formą promocji danego muzyka czy zespołu, a więc znajdziemy je za darmo w internecie w serwisie YouTube.

POLECAMY

Polska muzyka chrześcijańska jest naprawdę bardzo bogata i korzystająca z różnych muzycznych gatunków. Znajdziemy tu muzykę klasyczną, ale i elektroniczną, pop, rock, metal, hip-hop i wiele innych. Istnieje sporo zespołów i solistów w ten sposób wielbiących Boga i udostępniających swoje wykonania. Chciałabym przedstawić w tym artykule te, które szczególnie są mi bliskie i zostały sprawdzone na moich uczniach oraz własnych dzieciach. Będą tu wymienione i opisane klipy do różnych poziomów edukacyjnych, choć myślę, że zachwycą też niejednego dorosłego.

 „Stróż” Arka Noego

Zespół Arka Noego jest chyba najbardziej znanym wykonawcą muzyki chrześcijańskiej. Nie jest więc zaskoczeniem, że ujęłam go na mojej liście. Zespół istnieje już ponad dwadzieścia lat, wydał wiele płyt, nagrał wiele teledysków. Chciałabym dziś zwrócić uwagę na jeden z nich, który nosi tytuł „Stróż”. Przybliża on znaczenie Anioła Stróża w życiu człowieka. Piosenka opowiada o jego niesamowitej bliskości przy człowieku, ukazując różne sceny z życia, w których można poczuć się samotnym, przestraszonym, by na koniec przypominać, że nikt nie jest sam, gdyż ma zawsze przy sobie swojego Anioła. Teledysk ukazuje anielską bliskość na przykładach relacji między rodziną a przyjaciółmi.

Ciekawym rozwinięciem całej piosenki jest też dodatkowy filmik o nazwie „Pogwarki Arki #8 Stróż” – dostępny na kanale Stacja7.pl. Przedstawia on rozmowę o wspomnianej piosence Roberta „Litzy” Friedricha z dziećmi występującymi w zespole.

Fragment tekstu piosenki:
Choćby mówili Ci: „Nie masz szans”
I śmiali prosto w twarz.
Pamiętaj, że nigdy nie jesteś sam.
Przyjaciela we mnie masz.
Choćby kłamali o Tobie znów,
że wszystko robisz źle.
Pamiętaj, że nigdy nie jesteś sam.
Jeszcze raz zawołaj mnie.

Jestem Twój Anioł Stróż i nie opuszczę Cię.
Jestem Twój Anioł Stróż, pokonam duchy złe.

„Drzewo” – Małe TGD

Zespół Małe TGD to wynik cotygodniowych spotkań umuzykalniających dla dzieci. Były one prowadzone przez muzyków i wokalistów zespołu Trzecia Godzina Dnia. Spośród dzieci wybrano jedenaścioro, które od kilku lat stanowią skład Małego TGD. Zespół wydał dwie płyty z nowoczesną muzyką i mocną religijnie treścią. Powstało też kilka pięknych teledysków, z których szczególnie urzekły mnie „Ukulele”, „Skarb” oraz „Bohater”. Najbardziej jednak, moim zdaniem, na uwagę zasługuje piosenka „Drzewo”. Zachowana w radosnych klimatach muzyka oraz teledysk w pięknej szacie graficznej od razu przyciągnie uwagę uczniów. Treść ukazuje wielką miłość Boga do człowieka, który jest w stanie go uratować w każdej sytuacji – dla niego wspiąć się na drzewo, wskoczyć do głębokiej wody, przejść po gorącym piasku, czy przetrzymać wichurę śnieżną. Na koniec jednak radosna muzyka nieco poważnieje, by przekazać najważniejszą treść, że sposobem ratunku dla nas jest tytułowe drzewo, które jest drzewem krzyża Pana Jezusa.

Podobnie jak w przypadku Arki Noego, twórcy Małego TGD przygotowali dodatkowy filmik do tej piosenki o nazwie „Szkółka TGD Online #5 – Drzewo”. Przedstawia on muzyków, którzy uczą, jak śpiewać utwór oraz wyjaśniają znaczenie jego słów.

Fragment tekstu piosenki:
Nie ma tak wysokiego drzewa,
na które byś się nie wspiął,
żeby ratować mnie.

Nie ma takiej głębokiej wody,
do której byś nie wyskoczył,
żeby ratować mnie.

Kto cię zna, ten już wie:

Nie zatrzyma ciebie nic,
żadna siła nie pokona.
Nikt nie kocha mnie jak Ty,
tak mi dobrze w Twych ramionach.

„Pismo święte” – ks. Jakub Bartczak

Kolejna propozycja jest już raczej skierowana do starszych dzieci oraz młodzieży. Jest to piosenka wykonywana przez Jakuba Bartczaka, nazywanego często „rapującym księdzem”, który właśnie poprzez hip-hop ewangelizuje. Ma na swoim koncie wiele piosenek i teledysków, jednak szczególnie przypadł mi do gustu pierwszy utwór tego duszpasterza – „Pismo Święte”. Tekst jest zaproszeniem do czytania Biblii; pokazuje, jak dzięki temu możemy uporać się z problemami, odpowiedzieć na nurtujące nas pytania. W teledysku występuje wiele osób – zarówno dorośli, jak i młodzież, którzy śpiewając wraz z księdzem, świadczą, że zgadzają się z tekstem i Pismo Święte jest dla nich również ważne.

W osobnym filmiku „Człowieku czytaj Pismo Święte – ks. Jakub Bartczak o modlitwie Biblią” sam raper wyjaśnia znaczenie treści swojej piosenki. Szczerze mówi o tym, jak istotne jest rozważanie Pisma Świętego, poleca, jak zacząć to robić. Wspomniany filmik mógłby być doskonałym rozwinięciem całego teledysku i dodatkowym urozmaiceniem lekcji.

Fragment tekstu piosenki:
Masz problem, człowiek
Przestań się dziwić
Wszystkie odpowiedzi są zawarte w Biblii

Uwierz, życie jest pięknym momentem
Człowieku, czytaj Pismo Święte
Pytaj, czytaj, weź do ręki Żywe Słowo, 
te Święte Księgi
Do wyprostowania są drogi kręte
Człowieku, czytaj Pismo Święte
Pytaj, czytaj, Święte Księgi
Za słowo życia – Bogu dzięki!

„Ona by tak chciała służyć ze mną” oraz „Ministrancki los” – Ministrancka Wytwórnia Muzyczna

W moim zestawieniu przyszedł też czas na kolejny gatunek muzyczny. Jest nim, o dziwo, disco polo. Mimo tego że słynie ono raczej z banalnej tematyki tekstów i dość charakterystycznej rytmicznej muzyki, znalazł się zespół, który dokonał parodii piosenek między innymi z tego gatunku. Tym zespołem jest Ministrancka Wytwórnia Muzyczna, która istnieje zaledwie rok i składa się z kilku kolegów, którzy służą jako ministranci w Parafii Matki Bożej Boguckiej w Katowicach – Bogucicach. Stworzyli wspólny projekt, mający na celu promocję chrześcijańskiego stylu życia. Ich pierwsza piosenka „Ona by tak chciała służyć ze mną” – mówiąca o służbie liturgicznej – stała się hitem internetu. O podobnej tematyce mówi też ich kolejny utwór pt. „Ministrancki los”. 

Fragment piosenki „Ministrancki los”
Jestem tu już parę lat
Ta parafia to mój świat
Ministrantem jestem nie od dziś!
Tutaj służę memu Bogu
I przyjaciół mam u boku
To najlepszy w moim życiu czas!

Nie zapomnę nigdy tych wspaniałych chwil
Wielu przygód, co przeżyłem tu
Mimo wieku ministrantem pragnę być
Wiara niech wyznacza drogę w każdym dniu

Obydwa teledyski utrzymane w radosnej atmosferze i zrobione z dużym poczuciem humoru; pokazują typowe sytuacje, w których biorą udział ministranci podczas służby oraz przedstawiają, jak zgraną są ekipą i jak wiele wspomnień wszystkich ze sobą łączy. Dzięki tym utworom możemy docenić pracę tych uczniów, którzy należą do służby liturgicznej, porozmawiać o ich zadaniach i ważności misji oraz zastanowić się nad nurtującym wielu pytaniem – czy dziewczyna może być ministrantem?

„Iskierka” – Wyrwani z niewoli /Heres

Ta propozycja jest skierowana do starszej młodzieży, gdyż jej temat dotyczy aborcji. Chodzi o utwór „Iskierka”, której autorami są nawróceni młodzi ludzie – Jacek „Heres” Zajkowski oraz Piotr Zalewski, którzy ze swym przekazem starają się dotrzeć głównie do młodzieży poprzez bezpośrednią ewangelizację i hip-hop. Na swym koncie mają wiele mocnych piosenek, jednak wspomniana wyżej dotyka ważnego tematu oraz niesamowicie wzrusza. Opowiada ona o nastoletniej dziewczynie, która rozpoczęła karierę jako modelka. Niestety wciągnął ją świat show-biznesu, zaczęły się liczyć dla niej tylko pieniądze, sława, sesje zdjęciowe, podróże, romanse. Nagle okazuje się, że zachodzi w ciążę, nie do końca wiedząc z kim. Pod wpływem otoczenia zaczyna myśleć o aborcji. Wszystko zmienia się za sprawą bardzo realnego snu, podczas którego sama zaczyna czuć się jak abortowane dziecko. Podejmuje decyzję o urodzeniu „iskierki”, przez co jej świat nagle nabiera radości, niesie wybaczenie, wiarę i miłość.

Teledysk może stać się idealnym narzędziem do wprowadzenia w temat aborcji lub jako podsumowanie dyskusji. Od razu wycisza klasę i sprzyja poważnej refleksji.

Fragment tekstu piosenki:
Każde nowe życie to miłości iskierka,
o każdą tę iskierkę toczy się batalia wiel...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy