Rekolekcje? Tak! Ale jakie?

Temat numeru

Rekolekcje potrzebne są każdemu z nas, gdyż nikt z nas nie jest kimś doskonałym. Każdy z nas doświadcza trudnych sytuacji w kontakcie z samym sobą, z bliskimi i z innymi ludźmi. W jakimś stopniu każdy z nas ma błędną wizję Boga, przeżywa rozterki sumienia, nie radzi sobie z codziennymi problemami, z wypełnianiem swoich zobowiązań, z pracą nad własnym charakterem czy z zamykaniem przeszłości, która boli nas z naszej lub bez naszej winy. Dopiero w Niebie nie będziemy potrzebowali rekolekcji i nawrócenia.

Rekolekcje to spotkanie z Bogiem

Rekolekcje są po to, żebyśmy dojrzalej niż dotąd radzili sobie w codzienności, czyli żebyśmy wybierali drogę miłości i radości w świecie, w którym wiele osób wybiera drogę grzechu, krzywdy i cierpienia. Wybieranie tego, co dobre, czyli takiego sposobu postępowania, który przynosi trwałą radość, wymaga nie tylko mądrości, lecz także siły, stanowczości, wytrwałości. Właśnie dlatego rekolekcje to coś więcej niż tylko wysłuchane konferencje i nasze osobiste przemyślenia. Mądrość można bowiem zaczerpnąć z obserwacji rzeczywistości, z lektury Biblii, z podręczników i innych książek, z wykładów i własnych refleksji. Oczywiście także rekolekcje powinny pomóc nam w odkrywaniu mądrości, bo ona jest warunkiem dojrzałego postępowania.
Sama jednak mądrość nie wystarczy do tego, żeby mądrze postępować, czyli zgodnie z Dekalogiem i trzema przykazaniami miłości: Boga, samego siebie i bliźniego. Czynienie bowiem tego, co mądre i dobre, a nie tego, co łatwe i przyjemne, ale błędne, wymaga nie tylko mądrości, lecz także siły. A siłę czerpiemy nie z konferencji, lektur i medytacji, lecz ze spotkań z kimś, kto nas kocha. Owocem rekolekcji powinno być nie tylko to, że wzrastamy w mądrości, lecz także to, że nabieramy duchowej siły po to, żebyśmy byli w stanie czynić to, co dobre i nic innego. To dlatego rekolekcje powinny być tak przeprowadzone, żeby ich uczestnicy spotykali się nie tylko z rekolekcjonistą, lecz przede wszystkim z Bogiem, który nas rozumie, kocha i daje siłę, żebyśmy odpowiadali miłością na miłość. Rekolekcje to czas oddychania Bogiem. To czas szczególnie intensywnego doświadczania Jego bliskości, delikatności, czułości i Jego miłosiernej miłości. Najważniejsze elementy rekolekcji to zatem osobista modlitwa, adoracja Boga obecnego w tabernakulum, świadome uczestniczenie w Eucharystii, pogłębiony rachunek dokonany przed Bogiem, owocne skorzystanie ze spotkania z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania. Gdy rzeczywiście jesteśmy blisko Boga, gdy karmimy się Jego obecnością i miłością, to On nas zaskakuje. To ze spotkań z Bogiem czerpiemy siłę, jakiej potrzebujemy, żeby stawać się kimś silniejszym od własnych słabości, zranień i grzechów.

POLECAMY

Rekolekcje to spotkanie z człowiekiem

Dzieciom i młodzieży trudno uwierzyć w to, że są kochane przez niewidzialnego Boga, jeśli nie doświadczają miłości w kon...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy